Четвер, 01 жовтня 2020 10:41

Україна запустила найпотужніший газогін у Європі
3

Експлуатацію газопроводу Дашава - Київ розпочали 1 жовтня 1948 року. Труба, якою блакитне паливо постачалося з смт Дашава Львівської області до Києва, стала першим магістральним газогоном в Україні. І найпотужнішим на той час у Європі - його пропускна здатність становила близько 2 млрд куб. м на рік.

Газопровід Дашава - Київ
Фото: zt.104.ua
Прокладання магістрального газогону Дашава - Київ, 1948 рік
Копали траншеї для газопроводу Дашава - Київ вручну

Будівництво газогону довжиною 509 км тривало 2 роки - з 6 серпня 1946-го. Розчищали місцевість для прокладання трубопроводу силами місцевого населення. Залучали селян та трудові колективи установ і закладів, що діяли на територіях, через які протягнули газогін. Оплати за роботу люди не отримували.

Зокрема, кожному колгоспу належало відпрацювати 5 днів на роботах зі спорудження газопроводу, виконавши певну норму. Люди задарма розчищали землю від каміння, дерев та чагарника, корчували корені, копали траншеї тощо. Для прискорення роботи також влаштовували воскресники. Застосовували переважно ручну працю. Були й персональні норми на одну людину: кожен громадянин, який жив поряд із робочою смугою, мусив викопати траншею шириною 70 см та глибиною 2 м.

Автор: 24tv.ua
  Копали траншеї для газопроводу Дашава - Київ вручну
Копали траншеї для газопроводу Дашава - Київ вручну

Газопровід на шляху з Дашави до Києва налічував 230 переходів через природні та штучні перепони: 24 річки, 36 залізниць, 46 шосейних доріг, 139 боліт і балок. Для його функціонування побудували 49 будинків лінійних обхідників і три аварійно-ремонтних пункти - у Бердичеві, Красилові та Тернополі. Трасу обслуговували 573 км повітряної лінії зв'язку з 57 селекторними пунктами.

Поки прокладали трубу від Дашави до Києва, у квартирах киян терміново почали встановлювати газові плити. На той час спеціалізованих підприємств для випуску побутових газових приладів не було. Тому на перших порах виробництво доручили заводам більш-менш подібного профілю - Тульському комбайновому, Листвянскому металургійному та іншим. Згодом налагодили випуск плит Львівський і Ужгородський заводи газової апаратури.

Для газопроводу використали труби виробництва Ждановського металургійного заводу ім. Ілліча (нині місто Жданов носить назву Маріуполь. - Gazeta.ua). Ізоляція труб - гумово-бітумна. Першу партію труб із заводу відправили 7 липня 1948 року.

Автор: istpravda.com.ua
  Прокладання магістрального газогону Дашава - Київ, 1948 рік
Прокладання магістрального газогону Дашава - Київ, 1948 рік

Спочатку діаметр труб 500 мм викликав багато запитань. Такої потужності газопроводу не потребував Київ. Однак невдовзі стало зрозуміло, що газогін протягнеться далі. Так і сталося. Продовження газопроводу почали будувати 1949-го, і вже 1951 року блакитне паливо зі Львівщини постачали через Брянськ до Москви. Тож перший побутовий газ, яким користувалися жителі столиці СРСР, був з українських родовищ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія вдерлася в Україну, аби привласнити її газові родовища - держсекретар США

Максимальної пропускної здатності (5 млн куб. м газу на добу) було досягнуто 1959 року з пуском компресорних станцій у Тернополі, Красилові, Бердичеві та Боярці.

Із відкриттям нових потужних родовищ газу 1966 року газогін Дашава - Київ, підключений до першої нитки газопроводу Шебелинка - Полтава - Київ, став працювати як розподільний. Таким чином, із жовтня 1966-го газ пішов у зворотному напрямку зі сходу на захід.

Газопровід використовується в Україні і зараз. Ним постачають газ до більшості населених пунктів 3 областей - Тернопільської, Житомирської та Київської.

18 квітня називають днем народження газової промисловості України. Цього дня 1921 року перша пошукова нафтова свердловина фірми Gazolina на Дашавському газовому родовищі дала газ із глибини 395 м.

Зараз ви читаєте новину «Україна запустила найпотужніший газогін у Європі». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 683
Голосування 31 жовтня, Усик - Чисора. Як закінчиться бій?
  • 1) перемогою Усика за очками
  • 2) перемогою Усика нокаутом
  • 3) перемогою Чисори за очками
  • 4) перемогою Чисори нокаутом
  • 5) нічиєю
Переглянути