Двох самок шимпанзе Авель та Бейкер відправили у космос з мису Канаверал у американському штаті Флорида 28 травня 1959-го.
У США тварин запускали в космос з 1948-го. Невдалі польоти засекречували. Для підготовки мавп до запуску 1959 року науковці купили 25 особин в зоомагазині в Майамі. Привезли до військово-морської медичної школи. Їх тренували і перевіряли на витривалість. Мавпам з ім'ями Авель і Бейкер вживили електродатчики, одягнули в шоломи з гумовою та замшевою шкірою, космічні куртки для запуску, помістили в щільну капсулу. До неї безперебійно подавали кисень. Туди також поклали зразки крові людини, цибулю, насіння гірчиці та кукурудзи, дріжджі і людські сперматозоїди. Так хотіли дізнатися про вплив космічної радіації.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:Перший космонавт планети катапультувався
О 2.39 ракета "Юпітер" підняла Бейкер і Авель на висоту 480 км. Вони летіли зі швидкістю 16 тис. км./год. Політ тривав 15 хвилин.
Капсула приземлилась у південній Атлантиці біля Пуерто-Ріко. Науковці спостерігали протягом усього польоту зміни в їхніх серцевих ударах, м'язових реакціях, швидкості пульсу, температурі тіла і швидкості дихання. Тварини-космонавти повернутися до Вашингтона з Пуерто-Ріко на військовому транспортному літаку.
Авель незабаром після приземлення загинула - коли лікарі знімали з неї вживлені датчики, вона не витримала анестезії.
Бейкер дожила до 1984 року і померла у віці 27 років. Вона похована на території Космічного ракетного Центру США в Алабамі. Опудало Авель показують Національному музеї повітроплавання і космосу Смітсонівського інституту.
Космічний корабель "Восток-1", пілотований радянським льотчиком Юрієм Гагаріним, стартував о 9:07 ранку 12 квітня 1961 року з космодрому "Байконур" в Казахстані.
Коментарі