Центр досліджень визвольного руху та Архів СБУ оприлюднив 26 листів, донесень та повідомлень від дипломатичних установ стосовно Голодомору
Серія документів висвітлює бачення подій іноземними дипломатичними представниками Японії та Німеччини у Одесі, Харкові та Києві, а також візит в Україну лідера партії радикал-соціалістів, колишнього прем'єр-міністра Франції Едуара Ерріо, передає "Історична правда".
"Тепер вже встановлено, що катастрофа голоду сягнула всю Україну, і що винятками є райони, де ще наявний хліб. Судячи з наявних достовірних повідомлень, в українських селах померло від голоду 80% населення", — писав німецький консул у листі до Міністерства закордонних справ Німеччини у 1933 році.
"Документи розповідають про заходи безпеки під час візиту Едуара Ерріо в УСРР, зокрема недопущення до нього "неблагонадійних громадян", у тому числі представників французьких колоністів, а також ретельно підібраний маршрут візиту зразковими селами та колгоспами. Як наслідок, французький політик, після повернення на батьківщину — не підтвердив наявність голоду за результатами свого візиту", - повідомляє видання.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Говорити про Голодомор маємо на головних сценах планети - Світовий конгрес українців
"Українські селяни викликають порівняно з селянами інших республік жалюгідне враження своїм обідраним одягом та схудлими мощами, і це поряд з будівництвом гігантських розмірів фабрик, заводів та житла на Донбасі", пише японський консул Танака після поїздки республіками СРСР.
"Документи здобуті чекістами оперативним шляхом в іноземних консульствах на території України в час Голодомору яскраво свідчать, що попри намагання комуністичного режиму приховати злочин, інформація про голод та його масштаби ставала відома за кордоном" — говорить Андрій Когут, директор Галузевого державного архіву СБУ.
Переглянути колекцію "Іноземні дипломати про Голодомор 1932-1933 в документах ОГПУ" можна на сайті Електронного архіву визвольного руху за посиланням.
Сучасні художники представили твори на тему Голодомору в Україні 1932-1933-х в історичній бібліотеці "Анджеліка" у Римі. Виставку назвали Out of memory ("Поза межами пам'яті").
Коментарі