Студенти Київського університету імені Тараса Шевченка 12 березня 1965-го підтримали викладача факультету журналістики Матвія Шестопала. Чоловіка звинуватили в українському буржуазному націоналізмі та позбавили посади.
Виступав проти русифікації навчальних предметів та призначення в університет непрофесійних викладачів. На одному з вечорів пам'яті українського поета Василя Еллана-Блакитного наголосив, що той любив свій народ та шанував інші, яким і повинен бути справжній комуніст. Казав: "На жаль, серед нас є чимало українців, національна свідомість яких перебуває на рівні клопа". У КДБ вирішили, що його лекції формують в учнях "дисидентську свідомість", що і стало причиною партійної реакції.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Студентам дали по 2 роки тюрми за прапор
Листа на захист викладача підписали 67 з 125 студентів стаціонару. Згодом їх підтримали столичні журналісти, які надіслали до ЦК КПУ власну заяву:
"Ми, колишні випускники факультету журналістики, дізналися, що партійний комітет університету поставив питання про звільнення з роботи доцента Шестопала. Всі ми знаємо його як принципового комуніста, чесну і чуйну людину, що особливо необхідні людям, які кують журналістські кадри. Ідуть роки, а нас досі запалюють принциповість, чесність, громадянська мужність і глибокий розум нашого колишнього викладача і старшого друга-комуніста".
Наступного дня студенти припинили навчання та розпочали масові протести в університеті. Інформацію про заворушення передало радіо "Свобода". Тоді у КДБ взялися за бунтівників та примусом змусили більшість познімати свої підписи. Тих, хто не погодився, відрахували за "негідну" поведінку. Журналістів виключили з партії та викликали до парткомів. Тиск витримали лише декілька з них.
Позбавили партійного квитка і Шестопала. Дозволили викладати іноземцям в Інституті народного господарства в Києві.
Комуністична система оголосила війну українським дисидентам 1965-го. Арештовували всіх "неблагонадійних". Під час так званого першого покосу за "антирадянську діяльність" позбавили волі понад 20 українських діячів. Майже всіх заслали до трудових таборів.
Коментарі