Сесія Верховної Ради УРСР 17 квітня 1959-го ухвалила закон "Про зміцнення зв'язку школи з життям і про дальший розвиток системи народної освіти в Українській РСР". Він передбачав необов'язковість вивчення в школах української мови за бажанням батьків.
Тоді нібито на "вимогу батьків і дітей" зменшили кількість українських шкіл, скасували вивчення української мови й літератури в російських школах, скоротили кількість годин викладання української літератури й мови. Урок "Історія УРСР" почали проводити раз на 2 тижні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Уряд видав постанову про обов'язкове вивчення російської в школах
1959-го нараховувалося 24 921 український філолог, а викладачів російської мови й літератури – 2 331 945. При цьому, росіяни залишалися в УРСР меншиною. Всесоюзний перепис населення тогоріч зафіксував таке співвідношення між жителями УРСР української й російської національностей – 32,2 млн і 7 млн осіб, тобто 76,8% до 16,9%. За рідною мовою співвідношення було більше на користь російської – 73%.
За опір русифікації та відстоювання права українців на рідну мову та культуру 7 лютого 1966-го засудили вчителя Михайла Озерного.
Звинуватили у пропаганді націоналістичних ідей серед школярів.
Коментарі
14