середа, 14 серпня 2024 17:28

Найтяжчий та найкривавіший бій. Військові стримували ворога місяць

Найтяжчий та найкривавіший бій. Військові стримували ворога місяць
Військові Австро-Угорщини зайняли позиції на горі Лисоня 1916 року

14 серпня 1916 року, між австро-угорською армією та українськими січовими стрільцями з одного боку та російською імператорською армією з іншого, почалися бої за гору Лисоня. Їх називали "найтяжчими та найкривавішими змаганнями з москалями за весь час існування легіону УСС".

Передумовою до битви стали події, що відбулись за декілька місяців до того. У червні 1916-го російські війська Південно-Західного фронту провели наступальну операцію, відому як Брусилівський прорив. Їм вдалося прорвати оборону австрійців, однак встановити повного контролю над Галичиною, як 1914-го, вони не змогли.

На час прориву січові стрільці перебували біля річки Стрипи на Тернопільщині та не вели бойових дій, але 12 серпня їх перевели у село Потутори - тепер Тернопільського району. Наказали облаштувати позиції довкола гори Лисоні, висота якої становила 399 м. Поряд розташувалися частини угорців, німців та турків. Усім повідомили, що у разі прориву росіяни матимуть відкритий шлях до Львова і далі на захід.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Європейський скандал": росіяни 1914 року розграбували Львів

Бої почалися за добу. Росіяни одразу накрили дві сотні першого куреня УСС потужним артобстрілом. Через це стрільці залишили позиції, а військове командування розцінило їхні дії як зраду. Українців відкликали із бойової лінії в сусіднє село Посухів, а командувача Антона Вариводу змусили подати у відставку. Втім бої не вщухали, росіяни спрямували атаку на Бережани, і вже 2 вересня стрільців знову кинули у бій. Першою йшла сотня Романа Сушка.

"Побачивши москалів, сотня рвонула з яру під гору. На чолі вибігли старшини й підстаршини. Чети розвинулися в одну мить у боєву лінію і пішли за своїми провідниками — по смерть. У декілька хвилин лягли всі команданти чет і половина підстаршин. Вороги билися завзято. Котрий втратив кріс — боровся камінєм, різав ножем, а не піддавався", - йшлося у книзі "Українські січові стрільці" 1935 року.

Роман Сушко потрапив полон до росіян. Попри невдачу інші сотні стрільців 4 вересня спільно з німецькими й угорськими частинами перейшли у наступ. Зупинили росіян та відбили усі позиції на горі Лисоня.

За 12 діб аналогічний наступ провели росіяни - захопили турецькі позиції на Диких Ланах поблизу Посухова. А 29 вересня атакували усіма силами в районі Лисоні, розбили угорців біля Потутор. У цьому бою січові стрільці опинилися в цілковитому оточенні. Частині вдалося прорватися, а решта потрапили в полон. Серед полонених був і поручник Андрій Мельник - майбутній голова Проводу Українських Націоналістів.

Дослідник ­Степан Ріпецький сформував список зі 133 загиблих стрільців під час боїв на ­Лисоні та Потуторах.

Легіон Українських січових стрільців створили у Львові 6 серпня 1914 року. Став окремим українським добровольчим формуванням у складі австро-угорської армії часів Першої світової.

Питання про його створення перед австрійським командуванням поставила міжпартійна організація "Головна Українська Рада". Отримавши схвалу, вона звернулася до українського народу із закликом вступати в лави УСС. На нього відгукнулися 28 тис. добровольців.

Збори мали відбутися у Стрию, однак через важкі бої в Галичині дістатися міста змогли лише 10 тис. осіб. Налякані кількістю і маючи сумніви щодо лояльності, австрійці й поляки дозволили сформувати легіон лише з 2,5 тис. осіб, яких поділили на 10 сотень по 250 стрільців.

Зараз ви читаєте новину «Найтяжчий та найкривавіший бій. Військові стримували ворога місяць». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути