вівторок, 07 червня 2022 10:00

Розстріляли українського письменника: дата

Розстріляли українського письменника: дата
Микола Вороний був співзасновником Центральної Ради та Українського національного театру Фото: photo-lviv.in.ua

7 червня 1938 року чекісти розстріляли в Одесі письменника, 66-річного Миколу Вороного. Звинуватили його в участі в контреволюційній організації.

Микола Вороний народився на Катеринославщині. Певний час проживав у Галичині, а згодом у Наддніпрянській Україні. 1910-го переїхав до Києва, а вже за часів революції долучився до створення Української Центральної Ради. Політичний досвід дістав, коли був членом Революційної української партії – першої політичної партії в центрально-східній Україні.

Одночасно з творенням Центральної Ради став одним із засновників Українського національного театру в Києві. Видав збірку поезій "Євшан-зілля", у якій розмістив однойменну поему, написану 1899-го в Полтаві. У ній приховав заклик до усвідомлення українцями своєї національної ідентичності.

З наступом більшовиків на УНР 1920 року, розуміючи пряму загрозу життю, емігрував до Варшави. Там видав поетичну збірку "За Україну!", а згодом перебрався до Львова. Став директором в українській драматичній школі при Музичному інституті імені Миколи Лисенка.

1926-го Вороний вирішив переїхати в УСРР. Повірив у НЕП та українізацію, у припинення репресій. Став викладачем Харківського музично-драматичного інституту, а дещо пізніше - працівником Всеукраїнського фотокіноуправління в Києві. Працював сценаристом, критиком і займався перекладами. Переклав твори Данте Аліг'єрі, Поля Верлена, Моріса Метерлінка, Генріха Гейне, Вільяма Шекспіра й фрагменти з "Мазепи" Юліуша Словацького.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Арештували вчителя, який врятував 200 дітей

1934 року Вороного заарештували. Слідчі згадали, що підтримував уряд УНР, Директорію. Сказали, що був членом контрреволюційної організації "Український національний центр - УНЦ". Організація була вигаданою - її справу сфабрикували самі ж чекісти, однак запрошені "свідки" підтвердили участь Вороного. Указували, що він білоемігрант і неодноразово виголошував контрреволюційні промови. Називали ідеологом націоналізму. Урешті чекісти вирішили, що він є польським шпигуном.

Спочатку Вороного планували заслати на три роки до Казахстану, але через хворобу шлунку вирок замінили засланням до Воронежа. Після відбуття покарання, 1937 року він переїхав до села Глиняне Одеської області. Туди подали розпорядження не брати його на роботу.

За часів великого терору Вороного звинуватили в участі в контрреволюційній військово-повстанській організації. Смертний вирок винесла й виконала трійка УНКВД Одеської області.

Письменника реабілітували лише 1957-го. Його ім'ям названі вулиці в багатьох українських містах.

Трійки УНКВС "Сандармох" відкрили розстрільні справи на 1116 людей 9 жовтня 1937-го. Того дня до страти засудили поета Марка Вороного, письменників Миколу Куліша й Антона Крушельницького, режисера Леся Курбаса.

Діячів української культури звинуватили у зв'язках із "націоналістичними терористичними організаціями" - УВО й ОУН. Відповідно, на думку чекістів, чоловіки "ставили за мету повалення Радянської влади в СРСР і підготовку терактів проти партії".

Зараз ви читаєте новину «Розстріляли українського письменника: дата». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути