23 лютого 1918 року пробільшовицькі матроси вбили в Севастопольській в'язниці кримськотатарського політичного й державного діяча Номана Челебіджіхана. Вважали його небезпечним для радянської влади.
Чоловік народився 1885-го в селищі Біюк-Сонак, що на півночі Криму. Після закінчення Зинджирли-медресе в Бахчисараї вступив до Стамбульського університету. Вивчав право та богослів'я. Створив "Товариство молодих татарських письменників" і "Товариство кримськотатарської учнівської молоді", а 1909 року - підпільну політичну організацію Vatan – "Батьківщина". Повернувшись до Криму, продовжив освіту в Російській імперії.
1914-го в Криму разом із Джафером Сейдаметом розробив стратегію національної боротьби та пішов добровольцем в армію. Під час війни його заарештували за пропаганду соціалістичних ідей та звільнили з початком Російської революції 1917 року. Тоді ж він повернувся до Криму та очолив Тимчасовий Кримсько-мусульманський виконавчий комітет. Його обрали муфтієм – главою Таврійського магометанського духовного правління. Закликав до формування мусульманських збройних сил.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Маємо скласти красивий і витончений букет. Заснувати в Криму справжню цивілізовану Швейцарію" - Номан Челебіджіхан
2 жовтня 1917-го Номан Челебіджіхан виклав програму організації парламенту кримськотатарського народу - Курултаю. 1-й Курултай розпочався в грудні 1917 року. Челебіджіхан розробляв проєкт Конституції Кримської Народної Республіки. У ній підтверджувалося загальне виборче право, скасування звань і станових привілеї, рівність жінок із чоловіками. На Курултаї проголосили автономну Кримську Народну Республіку. Челебіджіхан став главою національного уряду - Директорії - і водночас міністром юстиції.
Під час боротьби за півострів між різноманітними силами подав у відставку. 10 січня 1918-го Курултай вів переговори із більшовиками про припинення збройної боротьби в Криму. Ті не погодились. Захопили владу в Сімферополі, заарештували Челебіджіхана та інших діячів і літаком доправили їх до Севастополя.
Після розстрілу Челебіджіхана, матроси прив'язали до його тіла камінь та кинули в Чорне море.
На Курултаї в Бахчисараї 13 грудня 1917 року проголосили Кримську Народну Республіку. Це була перша у світі мусульманська республіка.
Засідання Курултаю розпочалися 9 грудня 1917-го в Залі суду Ханського палацу в Бахчисараї. Головував Асан Сабрі Айвазов. Наступного дня затвердили державну символіку та ухвалили "Кримськотатарські основні закони", першу Конституцію Криму, яка передбачала реалізацію кримськотатарським народом права на національне самовизначення і самоврядування шляхом створення парламенту, обраного на вільних, прямих, рівних виборах таємним голосуванням, скасування звань та станів, проголосила рівність усіх громадян незалежно від їхньої національності або віри та рівноправність жінок і чоловіків.
18 грудня Курултай сформував національний уряд — Директорію — у складі 5 директорів - міністрів. Спираючись на попередні домовленості, Українська Центральна Рада визнала це державне утворення та її уряд, а кримськотатарська Директорія засудила агресію радянської Росії проти УНР.
Коментарі