Учені розгадали таємницю походження прозорого римського скла за допомогою хімічного елемента гафнія. Давні автори зазначали, що скло виготовляли в Єгипті, однак твердження вважалося неоднозначним, бо випалювальні печі знаходили лише у Леванті.
301 року римський імператор Діоклетіан видав едикт про максимальні ціни. Він мав врятувати імперію після десятиліть девальвації за часів великої кризи. Встановлював максимальну заробітну плату та максимальні ціни на понад 1,2 тис. товарів, пише The History Blog.
У списку були й різні типи скла. Кришталево-прозоре називалося Олександрійським і коштувало 24 денарії, чашки і посудини з нього - 30. Ті ж самі предмети з юдейського скла коштували по 20 денаріїв.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сховали за тридев'ять земель – викопали унікальний скарб римських прикрас
Різні черепки піддали ізотопному аналізу на стронцій, неодим і гафній та виявили ізотопні сигнатури гафнія у склі, зробленому з єгипетського піску, та у склі з Левантійського узбережжя.
Аналіз показав, що ізотопи гафнія у них відрізняються, а римське прозоре скло за своїм складом тотожне єгипетському. Це і підтвердило походження.
У липні 2019 року відпочивальник, який плавав на каяку неподалік міста Рамстіга в Англії, знайшов рідкісне римське скло синього кольору. Також йому до рук потрапили залишки давньоримської кераміки. Ймовірно, предмети випали з римського корабля, що зазнав аварії недалеко від узбережжя графства Кент.
Коментарі