Британські та французькі війська захопили Севастополь 9 вересня 1855-го. Росія підписала договір, який забороняв їй мати флот на Чорному морі.
Приводом для Кримської війни стало захоплення російськими військами Молдовського князівства та Волощини (Валахії) 1853 року, з метою заволодіти торгівлею збіжжям дунайських країн. 1 червня 1953-го Петербург офіційно розірвав дипломатичні відносини з державою османів. Представники Великої Британії, Франції, Пруссії та Австрії прийняли звернення до султана з вимогою дотримуватися всіх попередніх угод щодо православного населення та до Миколи І, який мав вивести війська з території Османської імперії. Стамбул оголосив війну.
Здача Севастополя означала б для Росії неминучу втрату Криму й перенесення бойових дій вглиб імперії. Севастополь був добре укріплений з моря. Тому англо-франко-турецька армія вдалася до маневру: 1 вересня несподівано висадилася з кораблів у Євпаторію і суходолом вирушила на південь у напрямку Севастополя.
Коли солдати союзників з'явилися на околицях Севастополя, росіяни атакували їх в Балаклаві та біля Інкермана. Але союзники відкинули їх углиб Кримського півострова, відрізавши від Севастополя. Місто опинилося в облозі. Тривала 349 діб.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гори снарядів та розтрощені бастіони – як виглядав Севастополь під час війни з турками
На світанку 5 лютого 1855 року російський десант атакував союзників. Захопив кілька вулиць, але далі наступ захлинувся - закінчилися набої. Замість світового тріумфу, їх очікувало підписання принизливого миру.
Тоді ж оголосили, що 58-річний цар Микола І помер від застуди. Того ж дня на російський трон сів його син Олександр ІІ.
Росіяни затопили кораблі Чорноморського флоту й залишили Севастополь. Олександр ІІ попросив супротивників припинити бойові дії й сісти за стіл переговорів.
Учасники військового конфлікту, а також Австрія та Пруссія, зібралися в Парижі на міжнародний конгрес. Глава російської делегації граф Олексій Орлов 30 березня 1856 року підписав капітуляцію Росії. Паризький мирний трактат позбавив Росію права мати військовий флот на Чорному морі, а також фортеці й прибережні арсенали.
У 1854–1855 роках місто було в облозі. Війська Великої Британії, Франції та Туреччини вибили з Севастополя російські війська 27 серпня 1855 року. Після поразки у Кримський війні Росія підписала договір, який забороняв їй мати флот на Чорному морі.
Коментарі