15 лютого 1947 року вийшов Указ Президії Верховної Ради СРСР "Про заборону шлюбів між громадянами СРСР та іноземцями".
Заборону офіційно пояснювали турботою про радянських жінок.
"Наші жінки, що вийшли заміж за іноземців і опинилися за кордоном, у незвичних умовах відчувають себе погано і піддаються дискримінації", - йшлось у тексті указу.
Історики вважають, що насправді радянські вожді боролися з інтернаціональними шлюбами, що почалися в СРСР в роки Другої світової війни. Тоді частина радянських військових завела сім'ї в країнах східної Європи. У СРСР після війни залишилося багато самотніх жінок, а радянські чоловіки вже були одружені.
Радянській державі були потрібні людські ресурси для відновлення після війни. В країні намагалися утримувати здорових чоловіків і жінок дітородного віку.
Указ також визнав укладені шлюби недійсними. Ці заходи зруйнували сім'і багатьох людей. Люди могли змінити громадянство. Але відмова від паспорту СРСР розглядалася, як зрада Батьківщині.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: За "сухий закон" народ прозвав Горбачова "Лимонадним Джо"
Указ також заборонив жінкам робити аборти, подружжям посилили умови розлучень.
Заборону на інтернаціональні шлюби скасували після смерті Сталіна. При Хрущові за роман з іноземцями звільняли з роботи, перешкоджали новому працевлаштуванню і висилали у віддалені райони країни як нероб. Шлюби та романи з іноземцями розглядали, як зраду, хоча КДБ використовували їх у власних цілях.
Офіційно громадяни СРСР отримали дозвіл на створення сім'ї з іноземцем 1969 року.
18 грудня 1920 року уряд УСРР затвердив постанову "Про облік музичних інструментів". Цим актом у кобзарів, лірників та бандуристів конфісковували їхні музичні інструменти. Їх передавали до радянських закладів освіти.
Коментарі