Козацька старшина та коронний гетьман Станіслав Конєцпольський підписали 29 травня 1630-го Переяславську угоду. Гетьман пішов на поступки.
Триває війна Речі Посполитої з Московією. Конєцпольський планує залучити до неї козаків. Не зважає навіть на повстання, яке вони підняли перед тим.
Угода підтверджує козацькі привілеї. Річ Посполита збільшує козацький реєстр до 8 тисяч. Учасники повстання отримують амністію. Козаки, що не ввійшли до реєстру, повертаються до своїх панів. Лідера повстання Тараса Федоровича козаки не видають.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Бессарабія увійшла до складу Росії
Але Переяславська угода не послаблює суперечності між козаками й шляхтою. Тому з часом боротьба українського народу проти польського панування продовжується.
20-30-ті XVII ст. - період козацько-селянських повстань. Бунти спричинені польским гнітом і недотриманням поляками обіцянок щодо збільшення козацького реєстру. Обіцянки були дані гетьману Петру Конашевичу-Сагайдачному, який разом із козаками врятував Річ Посполиту від Османського розгрому 1621-го під Хотинською фортецею. Розпочинається масове самовільне покозачення, проти якого виступає польська шляхта. Перше повстання 1625-го очолює козацький ватажок Марко Жмайло. Виснажені повстанці йдуть на угоду, яку підписує новообраний гетьман Михайло Дорошенко, підпис під угодою ставить і писар війська запорізького Богдан Хмельницький.
Наступне повстання відбулось 1630-го. Козаки прагнуть зупинити свавілля польських жовнірів розквартированих в українських містах. Повстанці Тараса Федоровича Трясила розгромили місцевий польсько-шляхетський гарнізон 4 квітня у Корсуні на Черкащині.
Козаки 3 тижні б'ються з армiєю коронного гетьмана Станіслава Конецпольського. Поляки зазнають вiдчутних втрат. Коли коронний гетьман вирушає з табору, Трясило збирає військо в кулак і вдаряє в серце табору, влаштувавши знамениту "Тарасову Ніч".
Після повстання Тараса Трясила на українських землях спалахує ще низка великих козацько-селянських повстань, а їхньою кульмінацією стає Національно-визвольна війна українського народу під проводом Богдана Хмельницького 1648-го.
Коментарі