Польський уряд розпочав насильницьке "умиротворення" українців у Галичині 16 вересня 1930-го. Акція отримала назву "пацифікація". Проведена на чолі з головою уряду Польщі маршалом Юзефом Пілсудським і міністром внутрішніх справ Феліціяном Славой-Складовським
Приводом стали протести українців у Галичині щодо польського панування. Відповідальність за це покладали на ОУН та її підрозділ - Українську військову організацію. Ті одразу загальмували саботажну кампанію.
Пацифікація мала на меті послаблення українських політичних сил у краї. До неї залучили понад 1 тис. поліцейських, військову кавалерію та допоміжні підрозділи. За декілька днів арештували визначних українських громадських діячів - голову УНДО Дмитра Левицького, адвоката Володимира Целевича, священика Івана Ліщинського.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українського священика застрелили у Польщі
Ліквідували українські суспільні молодіжні організації: "Січ", "Пласт", "Сокіл". Закрили гімназії в деяких містах. Розгромили "Просвіту" та кооперативи.
Українські політичні діячі, підтримані митрополитом Андреєм Шептицьким, просили припинити терор проти населення, але марно. Всього поляки провели понад 5 тис. каральних акцій українськими селищами та містами.
Репресії призвели до зменшення українського представництва у польських органах влади. Українці з Галичини здобули лише 20 місць у Сеймі. Згодом вони звернуться до Ліги Націй із проханням натиснути на Польщу і змусити її виконувати зобов'язання щодо українців. У січні 1932-го Ліга Націй засудила дії польського уряду щодо населення Галичини. Кампанія завершилась.
Закон "Про деякі постанови в організації шкільництва" прийняли у Польщі 31 липня 1924-го. Цим актом, замість національних шкіл, створювалися двомовні. Викладання в них поступово переходило на польську.
Тоді у Східній Галичині було понад 2 тис. українських шкіл. На початок Другої світової війни їх залишилось лише 352. Після закінчення таких шкіл українців не допускали до отримання вищої освіти. Привілеї мали лише ті, хто відслужив у польскій армії та склав присягу.
Коментарі