До німецького і австрійського полону під час Першої світової війни у 1914-1918 роках потрапили десятки тисяч українців. Багато утримувалися у таборі в місті Вецляр. Зберігся цвинтар і монумент загиблим воякам-українцям.
Там поховані 350 українців. На честь цих вояків у 1919 році професор Михайло Паращук за гроші полонених поставив скульптуру у вигляді синьожупанника з гвинтівкою. На стелі українською мовою написали "Своїм братам - українські бранці".
Зараз меморіал погано доглянутий і потребує реконструкції.
В Німеччині живуть нащадки полонених. Серед них син Івана Загрудного з селища Верхній Рогачик на Херсонщині. Брав участь у боях Першої світової війни і потрапив у полон. Опинився в Німеччині. Коли вийшов з табору працював перукарем у Нюрнберзі. Одружився і з жінкою їздив до України.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як жило галицьке село у часи Першої світової - добірка фото
"Їм дуже подобалась тамтешня природа, особливо біля Дніпра. Але через складні умови життя і голод вони повернулися до Німеччини", - згадує син Ганс Загрудний, повідомляє DW.
Його батько важко працював і помер 52-річним.
11 листопада 1918 року Франція, Велика Британія та Німеччина підписали Комп'єнське перемир'я. Воно завершило Першу світову війну, яка тривала з 1914-го.
Більшість пунктів документу стосувалися роззброєння Німеччини. Вона мала віддати 5 тис. важких і польових гармат, 30 тис. кулеметів, 2 тис. літаків, 5 тис. локомотивів, 8 важких крейсерів, 10 крейсерів і 300 підводних човнів. Німецькі війська залишали протягом 15 днів зайняті території в Бельгії, Франції Люксембурзі, Росії та Румунії.
Коментарі