Середа, 23 вересня 2020 10:26

Почали видавати український тижневик у Празі

Почали видавати український тижневик у Празі
Український громадський комітет всебічно допомагав українським емігрантам у Чехословаччині. Фото: zn.ua

Перший номер газети "Громадський вісник" вийшов у Празі 23 вересня 1921 року. Двотижневик став друкованим органом Українського громадського комітету в Чехословаччині.

Організація постала влітку 1921 року зусиллями громадського діяча та колишнього члена Центральної Ради Микити Шаповала. Він мав добрі зв'язки з чехословацьким урядом і отримав від нього фінансування.

Комітет надавав допомогу українським емігрантам і біженцям, організовував наукові заходи, концерти, виставки, підтримував українські культурні заклади. Відкривав і освітні установи й організації - Українську господарську академію в Подєбрадах і Український педагогічний інститут ім. Михайла Драгоманова у Празі. Видавав підручники й посібники для студентів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найбільше відомих українських емігрантів поховано у Франції

У "Громадському віснику" писали про діяльність Українського громадського комітету, стан української еміграції в Чехословаччині та Польщі. Розміщували оголошення щодо допомоги біженцям у забезпеченні одягом, їжею, житлом, роботою. Писали й новини з радянської України, а пізніше з СРСР. Незабаром на зміну віснику прийшов журнал "Нова Україна".

Загалом у Чехословаччині видавали близько 100 часописів, які сприяли нормалізації життя українських емігрантів поза батьківщиною та ширили Європою відомості про Україну і її становище під більшовиками.

Під ідеєю соборності України 30 липня 1920 року відбувся перший з'їзд підпільної Української військової організації у Празі. Її очолив командир Січових стрільців полковник Євген Коновалець. На першому з'їзді ухвалили постанови та завдання УВО. Вони мали на меті усунення різниці між придніпрянцями та галичанами, а також здобуття незалежності всіх українських земель.

Зараз ви читаєте новину «Почали видавати український тижневик у Празі». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 508
Голосування 31 жовтня, Усик - Чисора. Як закінчиться бій?
  • 1) перемогою Усика за очками
  • 2) перемогою Усика нокаутом
  • 3) перемогою Чисори за очками
  • 4) перемогою Чисори нокаутом
  • 5) нічиєю
Переглянути