Умісті Костопіль Рівненської області перепоховали 25 жертв НКВС.
Масове поховання виявили на території військової частини. Рівнянин Юрій Гак звернувся до Українського інституту національної пам'яті.
Він повідомив, що на початку 1990-х під час земляних робіт на подвір'ї колишньої частини НКВД знайшли людські останки.
2020 року почали розкопки. Виявили кістки розстріляних.
"У тюрмі проводили допити з катуваннями. Є сліди того, що ці люди зазнали тортур, а потім їх розстріляли", - сказав фахівець Меморіально-пошукового центру "Доля" Володимир Харчук.
Людей вбивали у 1944-1947 роках. Серед є вояки УПА та звичайні цивільні, жінки та діти. Вбивали ударами прикладу чи пострілом у голову.
Антропологиня Ольга Мінейко повідомила, що на ділянці виявили скелети 12 чоловіків, 10 жінок і трьох неповнолітніх дітей віком 10, 12 та 17 років. Вони могли бути членами сімей повстанців.
Церемонія перепоховання відбулася за участі почесної варти ЗСУ, представників УІНП, депутатів, ветеранів і громадськості.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Поховали дев'ять невідомих солдатів, які загинули в бою за українське місто
"Історики знають багато про радянську окупацію з документів. Однак сьогоднішня подія розповідає нам про окупацію не в цифрах чи абстрактних виразах, а в людських долях. Одна справа, коли ти знаєш, що російські більшовики окупували УНР, а за 20 років - і Західну Україну. Натомість коли стоїш над розстрільною ямою, в якій не лише українські повстанці, але й жінки та діти - зникають будь-які сумніви: Радянський Союз, як і Третій Рейх - це окупаційний режим, який і поводився відповідно на українських землях", - сказав начальник відділу обліку та збереження місць пам'яті УІНП Павло Подобєд.
Людей поховали у 25 окремих трунах на Костопільському міському кладовищі.
На Тернопільщині перепоховали трьох вояків УПА. Панахида відбулася в церкві Архістратига Михаїла в Темногайцях Кременецького району. Поховали вояків у братській могилі в селі Великі Загайці. Поховання виявили торік.
Коментарі