26 листопада 1977 року з нагоди "400-ліття книгодрукування на українських землях" у Львові було відкрито пам'ятник першодрукареві Івану Федорову.
У 1964 році відзначали 400-річчя з часу видання першої книги, друкованої І. Федоровим у Москві. Одним із запланованих ювілейних заходів було встановлення меморіальної плити Івану Федорову з метою побудови упродовж наступного десятиріччя пам'ятника друкареві. Меморіальна плита була закладена у сквері між вулицями Підвальною та Івана Федорова. 1977 року львівські скульптори дістали замовлення на пам'ятник з Москви з умовою спорудити його за 2 місяці. За такий короткий термін це було нереально, тому існує думка, що скульптори взяли макет типового радянського солдата, додали голову Федорова і дали в руки книжку. Доказом називають фартух, у якому легко впізнати шинель, і кирзові чоботи на ногах у друкаря.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Єдині примірники "Букваря" Івана Федорова зберігаються у Європі та США
Авторський колектив складався зі скульпторів Валентина Борисенка та Валентина Подольського за участі архітектора Анатолія Консулова. Нетрадиційне для того часу вирішення приваблювало львів'ян та гостей міста - фігура друкаря стоїть на кам'яному прямокутнику, викладеному в один ряд темною бруківкою без традиційного постаменту, В одній руці Іван Федоров тримає книгу, а рух другої руки символізує рух сіяча (сіяча знань). Розташування монумента поруч з Успенською церквою дало нагоду критикам пам'ятника жартувати, що І. Федоров запрошує до церкви.
Народився друкар Іван Федоров між цими роками - 1510-1530. Де саме, точно невідомо. Найпоширеніша версія — у Москві.1553 року будучи дияконом однієї з московських церков, опановував друкарську справу. Взявся облаштовувати друкарню. За 10 років почав друкувати першу в Росії точно датовану книжку — "Апостол". Видав 1 березня 1564-го. Наступного року видав "Часовник". Переписувачі книжок із заздрості підпалили друкарню Федорова. Переслідували його також бояри та вищі чини церкви.1575 — князь Костянтин Острозький призначає диякона Івана Федоровича управителем Дерманського монастиря недалеко від Острога. За два роки в Острозькому замку, поряд із заснованою там академією, почав друк першого повного видання Біблії церковнослов'янською мовою. 20 грудня 1583 Іван Федорович помер у Львові. Його син Іван Переплетник отримав у спадок батькові борги. Похований у львівському монастирі Святого Онуфрія. Наприкінці ХІХ ст. надгробна плита зникла.
Коментарі