пʼятниця, 19 червня 2020 05:05

Обличчям Статуї Свободи стала вдова виробника швейних машинок Зінгера
6

Фото: https://pixabay.com/

19 червня 1885 року в Нью-Йоркську гавань французьким фрегатом "Ізере" була доставлена Статуя Свободи. Її везли сюди місяць.

Передбачалося, що це буде подарунок американському народові до сторіччя Декларації незалежності в 1876 році. Однак через брак коштів створення статуї і п'єдесталу для неї, який споруджували в Нью-Йорку, серйозно затяглося і зайняло понад десять років.

Це одна з найзнаменитіших скульптур у США та світі, часто звана "символом Нью-Йорка і США", "символом свободи і демократії", "Леді Свобода".

Як же її будували?

У 1856 році французький професор-правознавець і громадський діяч Едуар де Лабуле при зустрічі з молодим скульптором Фредеріком Огюстом Бартольді висунув ідею спорудження монумента, який спочатку мислився, як пам'ятник на честь війни за незалежність США.

Незабаром Бартольді прибув до Сполучених Штатів, де звернув увагу на острів Бедлоу, на якому ще від початку XIX століття стояв форт у формі зірки, що на його думку був найвдалішим місцем для майбутнього монумента.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Статую Свободи відлили з 31 тонни міді

Задум статуї виник з давнього епізоду, який він побачив під час вуличних боїв у Парижі в 1851 році. Йому запам'яталася дівчина з барикади, в легкому вбранні і з піднятим у руці палаючим смолоскипом, яка і стала прообразом статуї. Саме тому її перша назва -"Свобода, що освітлює світ".

Обличчя у Свободи, як вважають мистецтвознавці, зліплене із відомої французької натурниці Ізабелли Бойєр. Вона встигла побувати у щлюбі з Ісааком Зінгером, засновником фірми з виробництва швейних машинок. Народила йому 6 дітей і стала спадкоємицею 22 мільйонів доларів. Потім вона вийшла заміж за графа і відомого скипаля Віктора Ройбстета. Саме тоді, у сорок з хвостиком вона познайомилася зі скульптором Огюстом Бартольді і саме в цій жінці він побачив той образ, який потім став символом Америки.

У Франції Бартольді потребував допомоги інженера для вирішення конструктивних питань. Інженеру Густавові Ейфелю (майбутньому творцеві Ейфелевої вежі) він доручив спроектувати масивну чавунно-сталеву опору і проміжний підтримуючий каркас, який дозволить мідній оболонці статуї рухатися вільно, зберігаючи при цьому вертикальне положення.

Грошей на будівництво статуї Свободи не вистачало по обидві сторони океану, тому у Франції та Америці були організовані масштабні кампанії зі збору коштів. Самі американці неохоче здавали гроші на будівництво, і Джозеф Пулітцер (відомий по премії Пулітцера) з жорсткою критикою звернувся до громадян США. Примітно, що його статті в газетах із закликом виділити гроші на будівництво справили позитивний ефект.

До початку 1884 року робота над статуєю була завершена. Фредерік Бартольді наділив образ Lady Liberty знаковими деталями. Так, 25 оглядових вікон, розташованих в короні статуї, символізують дорогоцінні камені, які добувають на території США. А сім променів, які виходять з корони, - це символ семи морів і семи континентів, тобто знак повсюдного поширення свободи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Монумент розібрали на 350 частин

У правій руці, високо над головою, Леді Свобода піднімає факел, а в лівій руці тримає табличку з написом: "JULY IV MDCCLXXVI", що означає "4 липня 1776 року" - дата підписання Договору про Незалежність Сполучених Штатів Америки.

Усередині в ній змонтували сходи і впродовж трьох місяців парижани могли її оглядати в остаточному вигляді. Серед відвідувачів був і письменник Віктор Гюґо.

Для перевезення статую розібрали на 350 частин і спакували в 214 ящиків. (Її права рука з смолоскипом, закінчені раніше, вже експонувалися на Всесвітній виставці в Філадельфії в 1876, а потім у Медісон Сквер у Нью-Йорку). Статую зібрали на її новій підставі за чотири місяці. Урочисте відкриття статуї Свободи, на якому виступив президент США Гровер Клівленд, відбулося 28 жовтня 1886 р. у присутності тисяч глядачів.

Щоб піднятися на оглядовий майданчик, розташований всередині корони, відвідувачам треба здолати 192 сходинки до вершини п'єдесталу і 356 сходинок вже всередині монумента. Винагородою за зусилля стане розкішний вид на узбережжя Нью-Йорку. Загальна висота статуї - від основи до вершини факела - 93 м.

Статуя Свободи виявилася відмінним маяком для кораблів, які прямували в Манхеттен повз острів Бедлоу, на якому і піднімається монумент. Сьогодні потреба в маяку відпала, але статуя Свободи не простоює без діла: всередині неї розміщений історичний музей.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як будували статую Свободи 130 років тому

Вхід на оглядовий майданчик, як і відвідання музею, розташованого всередині статуї, безкоштовний. Але невелику суму доведеться заплатити, щоб переправитися на поромі на острів Бедлоу. Витратити доведеться не тільки гроші, але й час: відвідувачів ретельно оглядають. Заходи безпеки були підвищені після 11 вересня: так, корона Статуї Свободи стала відкритою для відвідування тільки в 2009 році.

Статуя Свободи часто з'являється в кадрах різних фільмів. Творці "Титаніка" також зняли один епізод на тлі знаменитої скульптури - і допустили історичну помилку. У фільмі статуя має знайомий нам зеленуватий відтінок. Але в 1912 році, під час подій кінодрами, мідь монумента ще не окислилась і була благородного металевого кольору.

Зараз ви читаєте новину «Обличчям Статуї Свободи стала вдова виробника швейних машинок Зінгера». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути