У Донецькій області археологи виявили найдавнішу в світі плиту з сонячним календарем. На думку вчених, плита слугувала чимось на зразок розкладу священних дат.
Камінь, час створення якого фахівці відносять до тринадцятого століття до нашої ери (бронзовий вік), був виявлений істориком з Дослідницького центру археоастрономії Росії Ларисою Вололажською ще в 2011 році.
Плита вкрита прямими лініями й овальними візерунками, які поєднуються з круглими ямками. Вони слугували індоєвропейцям покажчиками на сонці. Науковці перевірили напрямок ліній та кути між ними, і виявилося, що вони збігаються з певним розташуванням тіней від сонця в різні дні року.
Ямки були призначені для чогось на кшталт стрілок, які вказують на дні зимового та літнього сонцестояння. Годинник-календар був досить складним - за ним можна визначити напрямок сонячних променів вранці і після полудня, а також відміряти проміжки по півгодини. Однак наразі дослідники не можуть визначити призначення маленького аналогічного календаря на бічній частині стели.
На даний час спеціалісти з Донецька та Росії вивчають геометрію, природу та особливості артефакту.
Історик Краєзнавчого музею Донецька Юрій Полідович шукає сліди аналогічних пам'яток бронзового віку на величезному просторі від Уралу до Дніпра, і припускає наявність спільних рис у племен, що населяли цю місцевість.
понеділок, 14 жовтня 2013
10:08
Найдавніший сонячний годинник у світі розкопали в Україні6
×
Коментарі
1