
Рідкісна знахідка скіфської прикраси кінського спорядження поповнила фонди Волинського краєзнавчого музею, - повідомляє Музейний простір Волині.
Нещодавно до збірки музею надійшов незвичний для волинського регіону артефакт – скіфська вуздечкова зооморфна прикраса. Її передав до музею лучанин Василь Академицький. Цей предмет викликає інтерес в першу чергу тим, що знайдений не в Північному Причорномор'ї, де власне проживали скіфи, а на Волині, а саме у селі Марковичі Горохівського району.
Прикраса являє собою фігурний щиток, від верхнього кінця якого відходить вперед голівка тварини, повернута у фас. В місці основи голівки знаходиться круглий отвір для кріплення до ременя.
Ще з часів скіфської архаїки для захисту голови коня використовували бронзові литі, а потім – ковані налобні пластини, прикрашені рельєфним орнаментом і зображенням міфологічних героїв. Завдяки збереженим у скіфських курганах артефактам археологам вдалось досить докладно реконструювати оздоблення кінської вуздечки. Зокрема відомо, що прикраси типу знахідки з Марковичів одягались на середню частину наносного ременя. Повністю аналогічні вироби знайдені у Північному Причорномор'ї і датуються ІV – III столітті до нашої ери.
Відомо, що на Волині в цей час проживали неври – племена, які етнічно не були споріднені із скіфами, але мали з ними політичні і торгівельні контакти. Також неодноразово знаходили бронзові наконечники стріл скіфського типу, тому подібні знахідки є досить рідкісними, але звичними для регіону.
Коментарі