24 квітня 1927 у Москві на Тверській вул відкрили "Першу світову виставку міжпланетних апаратів і механізмів". Її приурочили до 10-річчя Великої Жовтневої революції та 70-річчю Костянтина Ціолковського, одного з засновників ракетобудування та сучасної космонавтики.
Виставка знайомила відвідувачів з роботами Ціолковського, Цандера, Оберта, Годдарда, Есно-Пельтри, Валье, Гефта, Романа і інших піонерів космонавтики.
Під склом лежали документи і креслення. Біля стелі на тонких нитках висіли моделі космічних апаратів.
Вітрину будинку оформили у вигляді поверхні Місяця. Над нею висіли лозунги: "Ми, космополіти, винайдемо шляху в світи!" і вивіска "Всеизобретальня".
Ініціатором виставки став Олександр Федоров. Він був другом Ціолковського і членом Асоціації винахідників. У цьому товаристві він заснував "Міжпланетний сектор".
"Фантастика! Росіяни першими наважилися влаштувати виставку, коли в капіталістичних країнах ще ніхто не думав про це", - пише в листі німецький винахідник Макс Вальє.
Організатори виставки завели спеціальну книжку, куди могли записуватися охочі летіти на Місяць. Записалося дуже багато людей.
"Слухаєш все це і уявляєш собі касу станції міжпланетних повідомлень. До неї підходить чоловік і, спокійно пихкаючи цигаркою, недбало кидає: "А дайте-но мені квиток на ракету-експрес - до Місяця і назад"", - писали про виставку в газетах.
"З першого дня роботи можна було судити про незаперечний успіх. Серед відвідувачів були і малі, і старі. Були робітники і службовці, вчені та інженери. Особливо багато молоді, студентів. Не раз приходили Цандер і друг Ціолковського відомий учений Чижевський. Були народні артистки Нежданова та Обухова, Маяковський. Пригадується такий епізод — в перші дні виставку відвідав один молодий чоловік, він повідомив, що у нього є проект космічного корабля. Його проект помістили в експозицію" - пише в своїх спогадах один з організаторів виставки Захар П'ятецький.
Виставка працювала 2 місяці.
До польоту першого штучного супутника Землі залишалось ще 30 років.
Будинок у якому проходила виставка до нашого часу не зберігся. Його знесли, коли реставрували вул. Тверську, колишню Горького.
Збереглися відгуки відвідувачів виставки.
"Виставка міжпланетних літальних апаратів цілком своєчасна і корисна для популяризації ідеї міжпланетних зв'язків".
Перелигін і Протопопов.
"Вітаємо ти, хто прагне відкрити невідоме".
Агент газети "Робоча Москв" Саломея Р. Ворткин винахіднику Федорову:
"Я хочу летіти з вами при першому ж польоті. Бажання це серйозне. Як тільки почую про те, що Ви готові, я буду всіма силами домагатися, щоб Ви взяли і мене. Прошу не перешкоджати виконанню мого бажання".
Артист 3-й держкіно-студії Сетр.
"Яскраво обставлена виставка. Бажано було б, щоб першими досягли Місяця наші винахідники".
Коментарі