На козацькій раді в селі Коломак 4 серпня 1687-го Івана Мазепу обрали гетьманом Лівобережної України.
Іван Мазепа походив із сім'ї українського шляхтича Адама-Степана Мазепи і Марини Мокієвської. Після навчання в Києво-Могилянському колегіумі був при дворі короля Речі Посполитої Яна ІІ Казимира. Потім влаштувався до чигиринського двору правобережного гетьмана Петра Дорошенка. Став військовим осавулом і входивдо кола генеральної старшини лівобережної Гетьманщини. Брав участь у перемовинах у Москві.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Іван Мазепа одружився з удовою
Осаула Івана Мазепу підтримували не всі козаки. Він користувався підтримкою старшини, заручився підтримкою московської царівни Софії і її фаворита Василя Голіцина. Росіянини підтримали Мазепу на виборах. На Раді присутні були 800 кінних і 1,2 тис. піших козаків. Старшина, яка стояла в перших рядах, вигукнула ім'я Мазепи - так він був обраний гетьманом.
1708-го перейшов на бік противника Московської держави в Північній війні — шведського короля Карла XII, майже за рік до його розгрому московською армією. За виступ проти московського царя його позбавили титулів і нагород, які він отримав в Російській імперії.
Російська Православна Церква піддала Мазепу анафемі. 2 вересня 1709-го Іван Мазепа помер у селі Варниця під стінами Бендерської фортеці. Спадкоємців не залишив — дітей гетьман не мав.
5 квітня 1710-го у Бендерах Молдавського князівства гетьманом Війська Запорозького обрали Пилипа Орлика. Того ж дня гетьман, козацька старшина й запорожці підписали Договори і постановлення прав і вольностей Війська Запорозького, відомі також як "Бендерська конституція".
Конституцію Пилипа Орлика схвалив швецький король Карл XII. Від імені запорожців її підписав кошовий Кость Гордієнко. Та втілити її в життя не вдалося. Пилип Орлик не контролював українські землі та був гетьманом у вигнанні.
Коментарі