Ексклюзиви
Вівторок, 26 січня 2021 11:16

Литовсько-українське військо розгромило московську армію

Литовсько-українське військо розгромило московську армію
26 січня 1564 року відбулась битва при Чашниках Ілюстрація: wikipedia

26 січня 1564 року між литовсько-руськими військами та армією Московського царства відбулась битва на річці Ула або ж при Чашниках - тепер Вітебської області Білорусі. Вона стала однією із битв Лівонської війни -1558-1583 років, та завершилась розгромом московських військ.

Незадовго до битви, між Великим князівством Литовським та Московією проходили переговори щодо миру. Послів Литви у Москві приймав цар Іван IV Грозний. Литва відмовилася від передачі Московії Полоцька та Лівонії, що охоплює терени сучасних Латвії та Естонії. Після завершення невдалих переговорів, за наказом царя, 2 московські армії під командуванням князів Петра Шуйського та Петра Серебряного-Оболенського мали з'єднатися біля Орші та вести наступ на Мінськ та Вільно.

23 січня частина військ під командуванням Шуйського вийшла з Полоцька. Не очікуючи зустріти великі сили супротивника, він дозволив своїм солдатам марширувати без наказу, а обладунки і зброю скласти до обозу.

У той же час Великий гетьман литовський Миколай Радзивіл мав всі відомості щодо переміщення ворога. Інформацію, окрім розвідників, приносили й місцеві селяни. Гетьман наказав одному зі своїх воєначальників Філону Кміті слідкувати за зимовим табором Оболенського, а сам почав готуватися до битви із Шуйським. 26 січня литовсько-руська кавалерія атакувала непідготовлену до бою московську армію, а решту справи завершила піхота. У битві брав участь руський магнат Роман Сангушко та загони з Волині й Брацлавщини.

Воєвода Шуйський загинув під час битви. Або ж, за однією із версій, його сокирою зарубав місцевий селянин, за іншою, його знайшли в криниці з простріляною головою. Весь обоз перейшов до рук литовців. Очевидці згадували, що цілі обладунки з нього потім продавали за 1 угорську золоту монету.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Війська в Москву ввійшли без бою

Попри перемогу, значних втрат зазнали і литовці. Друга московська армія могла легко розбили їх, але не стала цього робити. Отримавши звістку про перемогу над Шуйським та неправдиві цифри про кількість литовських солдатів, Оболенський вирішив відступати на територію Московії спустошуючи околиці. Відступ прискорив напад невеликого загону Філона Кміти, який прийняли за атаку литовського авангарду. В результаті цього нападу частина полишеного обозу Оболенського також дісталася литовцям.

Перемога при Чашниках зірвала Московський похід, але литовці не змогли повернути захоплені раніше території, зокрема в ході тритижневої облоги не змогли взяти Полоцьк. Деякий час бої між військами матимуть локальний характер, але вже незабаром Московія направить у Литву нові армії.

У битві під Оршею, зараз це райцентр Вітебської області Білорусі, 8 вересня 1514-го військо князя Костянтина Острозького розбило московитів.

У розпорядженні Костянтина Острозького було 13 тис. вояків з білоруських, українських і литовських земель, польська кавалерія й піхота, а також іноземні найманці-жовніри. Василій ІІІ виставив приблизно 30 тис. осіб.

Московське військо було погано організоване. Після імітації нападу Костянтин Острозький вдав, що відступає. А потім розпорядився вдарити із гармат. Московське військо панічно почало відступати до Дніпра. Багато потонули в річці. До вечора битва закінчилася.

Загинули близько 10 тис. московських воїнів. 8 воєвод, 17 командирів та кілька тисяч вояків потрапили у полон. Князь Василій III відмовився їх викуповувати.

Зараз ви читаєте новину «Литовсько-українське військо розгромило московську армію». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі