"Я щойно вернувся додому з публічного мітинґу "Руху за об'єднання Европи". Виступали такі промовці: Леон Блюм із Франції, Альчіде де Ґаспері з Італії, Пауль Спаак з Бельгії та Вінстон Черчіль від Великої Британії, - записав пізно ввечері у своєму щоденнику 28 листопада 1949 року український етнограф Олекса Воропай (1913-1989). Тоді він жив у Лондоні і працював на тамтешній залізниці.
"Заля велика і людей було дуже багато. Я сидів десь аж на бальконі, дуже високо, майже під стелею, - веде далі. - Добре бачив промовців, але кепсько було їх чути. Кожний з них говорив своєю мовою. По-англійськи говорив тільки Вінстон Черчіл. Як я зрозумів, то основна ідея всіх промовців була така; об'єднати всі сили Заходу проти агресивного Сходу. Багато говорили і про господарське та культурне об'єднання Европи. Цікаво, що національних прапорів у залі не було, а скрізь висіли великі зелені полотна з білою літерою "Е" – це ніби прапор Об'єднаної Европи. Все було дуже цікаве для мене."
Велике значення для об'єднавчих рухів у Європі мала промова Уїнстона Черчилля в Цюріхському університеті 19 вересня 1946 року. Він наголосив на необхідності створення Сполучених Штатів Європи. Текст йому допоміг готувати австрійський філософ Ріхард Куденхове-Калергі (1894-1972), який ще до війни висунув ідею об'єднання європейських країн.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Стокгольм 40 років тому - фотографії
Першим транснаціональним федералістським об'єднанням був Союз європейських федералістів (СЄФ). Провів конференції в Гертенштейні і Люксембурзі, збори в Амстердамі та конгрес у Монтре. Наступним був Європейський парламентський союз (ЄПС) на чолі з Куденхове-Калергі. Працював із парламентаріями західноєвропейських країн. Теж пропагував федеральну модель.
За прагматичне міждержавне співробітництво урядів, без обмеження національного суверенітету виступали уніоністські Рух за об'єднану Європу (РОЄ) на чолі з Черчіллем та Незалежна ліга європейського співробітництва (НЛЄС) під керівництвом ван Зеєланда.
Попри розбіжності у підходах до створення єдиної Європи, представники всіх рухів стали домовлятися і дійшли згоди щодо створення загального координаційного комітету. Головна мета – єдність Європи.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Німеччина привітала можливий вступ Шотландії в ЄС
Коментарі