Ексклюзиви
Неділя, 17 жовтня 2021 08:20

Князь заклав перший камінь у будівництво Золотоверхого собору

Князь заклав перший камінь у будівництво Золотоверхого собору
Михайлівський Золотоверхий собор у XVIII ст.Його грабували і руйнували орди татар, зносила радянська влада. Фото: Кульженко С. В. - Кіевъ теперь и прежде.

У Києві 17 жовтня 1113-го закінчили будувати Михайлівський Золотоверхий. Його зводили 5 років. Перший камінь заклав князь Святополк-Михаїл.

Князь Святополк ІІ Ізяславич (1050-1113) замість старої дерев'яної церкви збудував кам'яну, прикрасив її мармуром, мозаїкою і дорогоцінними іконами. Церква св. Архистратига Михаїла була на той час єдиною в Києві, яка мала золоту баню і через це одержала назву Золотоверхої. Михайлівський собор збудовано з каміння і цегли-плінфи на вапняно-цем'яковому розчині технікою "мішаної кладки" з використанням голосників у пазухах склепінь. Стіни собору прикрашали мозаїки і фрески. Був одним з найбільших монастирів Стародавнього Києва.

Автором практично всіх мозаїк Михайлівського собору вважають давньоруського художника, ченця Києво-Печерського монастиря Алімпія.Найбільшою святинею стали мощі святої великомучениці Варвари, привезені до Києва дружиною князя Святополка - Варварою. В 1240 році його пограбували і частково знищили орди хана Батия.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Князі програли бій кочівникам

Богдан Хмельницький своїм коштом відновив позолоту на центральній бані храму. 1718-го гетьман Петро Скоропадський влаштував у головній церкві новий іконостас. 1919-го церковні цінності конфісковані та пограбовані більшовиками, житлові приміщення монастиря стали гуртожитки. Монастир ліквідували. Фрески вивезли в Росію. 1934-го Михайлівський Золотоверхий собор, дзвіницю та частина інших споруд монастиря знесли. 1998-го Українська православна церква Київського патріархату відбудувала храм та відкрила його для вірян.

15 грудня 2018-го після Об'єднавчого собору українських православних церков, Михайлівський Золотоверхий монастир перейшов у підпорядкування Православної церкви України. Наступного дня митрополит Київський і всієї України Епіфаній відслужив першу літургію як предстоятель Православної церкви України.

14 серпня 1937 року за наказом радянської влади у Києві підірвали собор Михайлівського Золотоверхого монастиря XII ст. Злочин приурочили до великого православного свята – Медового Спаса. Руїни собору простояли до кінця XX ст. 2000 року до річниці Різдва Христового храм відновили у стилі козацького бароко.

Зараз ви читаєте новину «Князь заклав перший камінь у будівництво Золотоверхого собору». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі