5 липня 1996 року вперше успішно здійснено клонування ссавця - цього дня від сурогатної матері народилась вівця Доллі, яка була точною генетичною копією вівці-донора клітини. Про це повідомив працівник Рослінівського технічного інституту (Швейцарія) 53-річний Йен Вілмат.
Експерименти з клонування тварин тривали понад 10 років. Аби створити клон, із замороженої молочної залози мертвої вівці взяли соматичні клітини. З них перенесли ядра у 227 яйцеклітин вівці, яка стала сурогатною матір'ю. Утворилося 29 ембріонів. Вижив один. Так виникла особина, ідентична до померлої. Жодних генетичних ознак тварини, яка виношувала ягня, вона не мала. Спочатку вівці присвоїли ідентифікаційний код 6LL3. Пізніше назвали Доллі – на честь американської кантрі-співачки Доллі Партон.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Творець" вівці Доллі покінчив із собою з необережності
"Бог створив нас досконалими, і неможливо, щоб людина намагалася повторити божественний акт творіння", – заявили у Ватикані. "Клонування тварин, а згодом і людей вирішить питання зникнення рідкісних видів і допоможе бездітним парам", – заперечували вчені. Журналісти жартома пропонували клонувати Ейнштейна і Ньютона – аби вчені змогли робити нові відкриття.
Доллі народила шістьох ягнят. Усі були зачаті природним шляхом – від барана Девіда. Прожила шість років – удвічі менше, ніж зазвичай живуть ці тварини. Її приспали 14 лютого 2003-го, бо страждала від хвороби легенів. Опудало виставили в Королівському музеї Шотландії.
Наступного року в Парижі представники 19 держав підписали протокол про заборону клонування людини – як доповнення Європейської конвенції про захист прав людини. Досліди на тваринах дозволили. Після овечки вчені клонували коней, собак, котів, рідкісних тварин.
Коментарі