Вівторок, 26 лютого 2019 13:22

Киянка очолила уряд Ізраїлю

Киянка очолила уряд Ізраїлю
Голда Меїр стала прем'єр-міністром Ізраїлю. Фото: Вікіпедія

26 лютого 1969-го уродженка Києва Голда Меїр стала першою жінкою на посту премєр-міністра Ізраїлю.

1906-го її сім'я переїхала до США. Там Голда познайомилася з першим прем'єр-міністром Ізраїлю Давидом Бен-Гуріоном та другим президентом Ізраїлю Іцхаком Бен-Цві. У 1921 році вона з чоловіком та сестрою переїхали до Палестини. Включилася у політичне життя країни.

Коли почалось протистояння з арабськими країнами, Меїр поїхала до Америки і за шість тижнів зібрала $50 млн. для захисту країни.

У 1948 році Бен-Гуріон зачитав декларацію про незалежність країни. Під нею підписались 200 найвпливовіших єврейських політиків, серед них і Голда. Наступного дня арабські війська знову вторглись до Ізраїлю, який знову не був готовий до цього. Для протистояння не вистачало наявних збройних запасів. Тоді Голда знову їде до Америки. Цього разу їй вдалось зібрати $150 млн.

Після проголошення незалежності її призначили першим послом Ізраїлю в СРСР. Посольство розміщувалося у готелі для іноземців "Метрополь". Харчування було досить дорогим, тому Голда особисто придбала електроплитки для всіх своїх робітників і двічі на тиждень ходила за продуктами на базар. Щосуботи посол готувала обіди для своїх підлеглих.

Через кілька років роботи у СРСР Меїр повертається до Ізраїлю і займає посаду міністра праці. Вона подає парламенту план домобудівництва і добивається його ухвалення. Завдяки їй тисячі людей отримали житло. Вона сама при цьому жила в маленькій кімнатці на горищі. Наступним кроком було вдосконалення доріг. Через кілька років Меїр зайняла пост міністра закордонних справ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українець став найкращим гітаристом Європи

Голда Меїр стала третьою жінкою-главою уряду у світі. До неї були Сірімаво Бандаранаїке на Цейлоні та Індіра Ганді в Індії. Коли Голда стала прем'єр-міністром Ізраїлю, країна була в складному стані. Їй вдалося знизити податки для бідних верств населення, забезпечити житлом робітників, послабити протистояння з арабами. Голда Меїр стала першим ізраїльським прем'єром, якого прийняв Папа Римський.

У жовтні 1973-го сталася війна між Ізраїлем та коаліцією Сирії, Єгипту, Іраку й Йорданії. Ізраїль переміг, але Голда Меїр звинувачувала себе у її початку. Подала у відставку, хоча її просили залишитись.

Сприяла тому, що представники Єгипту, Сирії та Ізраїлю зустрілися для переговорів та підписали договір про припинення бойових дій. 1975-го американці назвали її "Жінкою року".

3 травня 1898 року в Києві народилася майбутня прем'єр-міністр Ізраїлю Голда Меїр. Її батьками були тесля Моше-Іцхак Мабович і Блюма Найдич. Вони переїхали до Києва з Пінська у сучасній Білорусі на початку 1890-х років. У той час євреї не мали права вільно селитися у Києві. Глава родини склав кваліфікаційний іспит, виготовивши шахівницю. Це дало йому право перебратися з родиною до міста.

Зараз ви читаєте новину «Киянка очолила уряд Ізраїлю». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Погода