понеділок, 22 жовтня 2018 13:37

Кармалюк вибив собі зуби, щоб уникнути війська
5

22 жовтня 1835-го застрелили лідера селянського повстання 48-річного Устима Кармалюка. Його срібним ґудзиком убив 18-річний шляхтич Федір Рудьковський. Тільки так можна було убити характерника - тобто чаклуна.

Він очолив повстанський рух селян проти російської адміністрації та дворянства. В 1830–1835-х повстання під проводом Кармелюка охопило усе Поділля та суміжні з ним райони Бессарабії, Волині та Київщини. У ньому брали участь близько 20 тис. селян. Здійснили більше 1000 нападів на поміщицькі маєтки.

Загін Устима діяв і як "соціальна швидка допомога" для селян Поділля, і як засіб з'ясовування стосунків між селянами-сусідами. За перші 10 років діяльності Кармалюка із 35 нападів 24 було скоєно на селянські господарства. До загону входило чимало поляків, росіян та євреїв. Були дворяни та шляхтичі. Завдяки налагодженим зв'язкам з місцевим криміналітетом і польськими та єврейськими крамарями Кармалюк залишався невловимим довгий час.

Про нього існує стільки легенд, про нього складали пісні, писали твори і знімають і досі фільми.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кам'янець запрошує в святкову подорож

Уся ж правда про нього зберігається хіба що у стосах документів так званої Галузинецької комісії, яка працювала у 1833-1839-х. Тоді чиновники допитувати безпосередніх учасників і самовидців "війни Кармалюка". Опитали близько 20 тис. осіб. А загалом до різних форм відповідальності у "кармалюкових справах" за 1813-1839 роки було притягнуто 2,7 тис. осіб.

Насправді, згідно з церковним метричним записом, Кармалюка звали не Устимом, а Севастіяном. На початку християнської доби святого Севастіяна розстріляли з луків, припнувши до стовпа, сильні світу сього. Таке враження, що чиновники боялися назвати Кармалюка його правдивим іменем: у документах він проходив і як Августин, і як Устиян.

Те саме — з прізвищем. Кажуть, прямі нащадки Кармалюка після його смерті мусили змінити прізвище і стали писатися "Карманами". Насправді ж вони повернулися до родового прізвища. Дід Кармалюка був Карманом, батько — Карманюком. "Карман" — варіант слова "кишеня". Причому "карманом" називали не просто кишеню, а вишитий мішечок, що його жінки прив'язували до пояса задля всіляких дрібничок.

Жінки Кармелюка

"Кармалюк — гарний хлопець, де по світу ходить, не їдную дівчиноньку із розуму зводить. Не їдную дівчиноньку, не їдную вдову, щасливую, вродливую, та ще й чорноброву", — йдеться у народній пісні.

Вперше Устим Кармалюк одружився 1806-го. Йому було 19, нареченій Євдокії Ясишиній — 18. За 3 роки вона померла. Лишила на чоловіка сина Івана та доньку Настю. Ще через 2 роки взяв шлюб удруге — із Марією Щербань, на 3 роки молодшою. Мали 3 синів — Остапа, Івана і Тараса.

До 1812-го Кармалюк жив звичайним кріпацьким життям. Одного дня працював у полі й побачив, як коні понесли бричку пані Розалії, дружини поміщика Йосипа Пігловського. Кармалюк кинувся навперейми і врятував жінку. Та вирішила віддячити собою. Коли пан дізнався, віддав Устима у солдати. За іншою версією, того рекрутували за те, що вкрав шматок воску з церкви. Аби уникнути війська, вибив собі передні зуби. Лікарська комісія відправила Кармалюка додому. Та пан наполіг, і його таки забрали до армії.

З того часу починається грабіжницьке життя Кармалюка, арешти та втечі. Щоразу повертається додому. Шиє дітям чобітки. Навіть після смерті при ньому знайдуть торбинку з цвяхами для взуття. "Устим на степах вибрав собі місце для проживання, познайомився з тамтешніми жителями, бував у них за кума, придбав там корову для сім'ї та мав намір на зиму засіяти, і під осінь хотів усю родину забрати та звелів вівці продати", — якось розповідає жінка на суді.

1826-го у Кармалюка з'являється коханка Магдалена. Через її чоловіка шинкаря Василя Добровольського збуває награбований крам. Кажуть, що той не проти роману. Якось Устим і Магдалена сидять в одній в'язниці. Аби побачитися з жінкою, Устим виламує двері своєї камери.

Ще одна коханка — Марія Остапнюкова, так звана Рекрутка. Її піймали і пройшлися 5 разів по спині батогом — за те, що "жила у блуді зі злочинцем Кармалюком".

Його і спіймали під час засідки у хаті жінки, Оляни Процикової в с. Коричинці-Шляхові, яка під страхом того, що її відлучать від церкви, погодилася співпрацювати з поліцією.

Після всіх арештів, відсидок і втеч на Кармалюкові не було живого місця. Тільки на спині — сліди від 4 тис. ударів шпіцрутенами і 227 — батогами. Себто суцільний рубець. 1827-го ще й обличчя було спотворено 3 таврами "в.о.р.". Ще й без передніх зубів. Отже, можна говорити не так про вроду, як про чоловічу харизму Устима.

Одні нараховують 4 втечі Кармалюка з Сибіру, інші — 6. Залізниці тоді не було, автомобілів і поготів. Так що дорогами імперії Устим виходив десь із 15 тис. км. Утікав через розібраний дах Папської вежі у Кам'янці, переодягався поміщиком і генералом. Навіть брав участь в облавах на самого себе. Знав принаймні 3 мови, окрім рідної — польську, молдавську та єврейську.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Убивці Кармалюка цар подарував діамантовий перстень та звільнив від податків

Кармалюк відповідав і панській літературній моді "шляхетного розбійника", і козацькому стереотипові характерника. Звідсіля взялися й байки про Кармалюкову розрив-траву, що через неї розсипалися кайдани, і про намальований вугіллям на тюремній стіні човен, що спливав просто на воду з-за ґрат.

Убивцю Федора Рудьковського викликали до двору Миколи I та імператор особисто вручив Рудьковському діамантовий перстень і звільнив від податків як видатну особу. А пани у вітальнях "ганяли "Кармалюка" на більярдних столах — була тоді така гра.

Після смерті тіло Кармалюка кілька днів возили селами під охороною солдатів. У Летичеві його показали в'язням тюрми. Ховали за міським цвинтарем, без попа, хреста і труни. А в судових паперах з'явився запис: "Сим образом кончил жизнь свою славный злодеяниями Кармалюк, наказанный 3 раза шпицрутеном и 3 раза кнутом, столько же раз бежавший из каторжной работы, непокоивший многие годы здешнюю округу, имевший чрезвычайные и даже неимоверные почти связи, сделавшийся, сказать можно, водрузителем всего зла и сим ввергнувший многих простолюдинов в пагубу и в самое даже суеверное всеобщее о его силах и могуществе мнение".

Поховано Устима Кармалюка у місті Летичів Хмельницької області. Там зараз височіє 5-метровий пам'ятник народному меснику.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Народний месник Кармалюк мав на обличчі три тавра розпеченим залізом

Зараз ви читаєте новину «Кармалюк вибив собі зуби, щоб уникнути війська». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути