
160-кілометровий Суецький канал, що сполучив Середземне і Червоне море урочисто відкрили 17 листопада 1869 року. Канал скорочував 7000-кілометровий морський шлях з Європи до Азії навкруги Африки. Це найбільший завантажений міжнародний морський судноплавний коридор у світі.
У 1854-1856 роках Фердинанд де Лессепс отримав концесію від хедива Єгипту Мухаммеда Саїд-Паші на створення компанії, що мала побудувати судноплавний канал, відкритий для суден усіх країн. За умовами концесії, компанія мала експлуатувати канал 99 років з моменту відкриття, після чого він мав перейти єгипетському уряду. Роботи зайняли майже 11 років з використанням примусової праці єгипетських робітників. Деякі джерела вказують, що на будівництві каналу працювало понад 30 тис. чоловік. Лише 1869 році, на чотири роки пізніше запланованого терміну, Суецький канал був урочисто відкритий для судноплавства.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Панамський канал будували чверть століття
Відкриття каналу вплинуло на світову торгівлю. Канал дозволив світовій торгівлі відбуватися в рекордно короткі терміни. Відкриття каналу також зіграло важливу роль у розширенні європейського впливу і колонізації Африки. З самого початку він був глибиною до 8 метрів, шириною по дну - 24 метри і по поверхні води - 70-100 метрів. За перший рік після відкриття по каналу пропливло лише близько 500 суден. Тільки в 1876 році, коли Велика Британія стала основним акціонерним власником каналу, його реконструювали і він став одним із найбільш завантажених транспортних маршрутів. Через канал сьогодні здійснюється близько 7,5% морських вантажних перевезень у світі.
10 жовтня 1913 року через Панамський канал, котрий будувався майже чверть віку, з'єднались води Тихого і Атлантичного океану. Перше судно пройшло по ньому лише 15 серпня 1914 року.
Коментарі