Розповіли про давній козацький цвинтар, що знаходиться коло Хаджибейської дороги Одеси, на схилі Шкодовой гори. Найдавніша зі збережених могил датована 1791-м - з'явилася за 3 роки до офіційної дати заснування сучасної Одеси. До XVI ст. поселення з гаванню та фортецею мало назву Коцюбіїв, після - Хаджибей.
Історики вважають, що цвинтар заклали у 1775-му, відразу після ліквідації Запорозької Січі. Назвали на честь похованої тут родини козака Сотниченка. Різновид хрестів називається козацьким.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "За дерзкие поступки и непослушание" - як імператриця пояснила ліквідацію Січі
"Це не просто козацький цвинтар в межах Одеси. Це цвинтар російських міфів про заснування міста, бо деякі могили датовані за кілька років до "заснування" Одеси Катериною. Це ще й свідчення того, що козаки, що жили в Хаджибеї та його передмісті задовго до завоювання краю Російською імперією, прекрасно розумілися тут з османами. І, відповідно, не потребували ніякого "звільнення", про що говорить російська пропаганда", - пише УІНП : Південь.
Кам'яні хрести є свідченням того, що християни тут не переслідувалися, а жили в доброму сусідстві з турками і татарами. Нині цвинтар підтримують у порядку чисельні волонтери.
Ще у 2017 році ряд громадських організацій Одеси і співробітники істфаку Одеського університету Мечникова звернулися в Інститут національної пам'яті і Мінкульт з клопотанням про надання об'єкту статусу пам'ятки історії національного значення. Рішення схвалили.
Коментарі