II етап примусової депортації українців із Холмщини, Лемківщини та Підляшшя - тепер територія Польщі завершили 2 серпня 1946-го. Тоді з українських етнічних територій на терени УРСР виселили близько 482 тис. осіб.
Угоду про евакуацію українського населення з території Польщі підписали уряд УРСР і Польський комітет національного визволення ще 1944-го. За нею українці мали добровільно виїхати до УРСР.
Переселення планували проводити мирно у декілька етапів. З УРСР переселялися на Батьківщину також поляки. Попри домовленості, процес перебував під контролем і свавіллям польських і радянських військових. Це викликало опір населення та активувало діяльність українських повстанців і польських військових. Свої зусилля спрямували на боротьбу одне з одним.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Депортованим заборонили повертатися в Україну
Завершальним етапом переселення українців стала етнічна чистка відома під назвою операція "Вісла" 1947-го.
Під час таких акцій цілі народи позбавлялися усіх громадянських і людських прав.
Населення Північної Буковини, Хотинщини та Акерманського повіту примусово вивезли до віддалених районів Радянського Союзу 13 червня 1941-го. Повній ліквідації підлягали люди, які не вважались носіями комуністичної ідеології - політики, економісти, священики, громадські активісти, підприємці.
Коментарі