субота, 14 квітня 2018 08:21

Гайдамакам випалили тавра на чолі і вислали на каторгу в Сибір

Гайдамакам випалили тавра на чолі і вислали на каторгу в Сибір

14 квітня 1768 року запорожці Максим Залізняк та Іван Гонта освятили ножі в Мотриному монастирі в Холодному Яру. Так почалось повстання гайдамаків проти поляків під назвою Коліївщина. Воно супроводжувались масовою різаниною євреїв, католиків та уніатів. Було придушене через місяць російськими військами.

У 1768 році польський король Станіслав Понятовський видав указ про зрівняння у правах католиків і православних. Польські шляхтичі на спротив утворили Барську конфедерацію. Конфедерати розпочали грабувати і катувати українців, нищити православні монастирі. Боротися з ними прибули війська з Російської імперії.

Запорізький козак Максим Залізняк в урочищі Холодний Яр біля Чигирина зібрав загін повстанців і вирушив у похід. Їм швидко вдавалося завойовувати нові міста і нарощувати власні сили. Біля Умані до них приєднався загін Івана Гонти, який спочатку виступав на польській стороні. У липні гайдамаки налічували вже 30 загонів. Повстання загрожувало перекинутися на землі Речі Посполитої, Лівобережну Україну і на Запорожжя. Російський і польський уряди вирішили спільними зусиллями вести боротьбу проти повстанців.

У другій половині червня 1768 року російські війська разом з армією Речі Посполитої розпочали каральні акції проти гайдамаків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На пам'ятник Залізняку й Гонті зібрали гроші

26 червня 1768 року російські частини оточили повстанський табір і по-зрадницькому схопили керівників повстанців Залізняка і Гонту, а їхні загони роззброїли.

Каральні війська Речі Посполитої жорстоко розправлялися з повстанцями. Гайдамаків тисячами вішали, відтинали їм голови, садили на палі. Із 336 справ, реєстр яких зберігається, є інформація, що 151 гайдамакам відрубано голови, 57 повішено, 9 четвертовано, одного — українського шляхтича Чоповського — посаджено на палю.

Після сильних тортур у селі Сербах Іван Гонта був страчений. Залізняка та інших учасників повстання судила Київська губернаторська канцелярія. Вони були засуджені до тілесного покарання - удари нагаєм, виривання ніздрів, випалення тавра на чолі й щоках і заслання на досмертну каторгу в Сибір.

Одне із найстаріших та найбільших в Україні дерев — дуб Залізняка — хочуть скопіювати на генетичному рівні. Дерево росте в урочищі Холодний Яр за селищем Буда Чигиринського району. Припускають, дереву понад тисячу років.

Зараз ви читаєте новину «Гайдамакам випалили тавра на чолі і вислали на каторгу в Сибір». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути