
Книгу "Тлумачення сновидінь" Зигмунда Фрейда вперше видали 24 квітня 1900 року. Автора звинуватили в кражі тлумачень із єгипетських сонників.
Він був першим, хто зайнявся науковим аналізом сновидінь і дав їм психологічне пояснення. Його вчення суперечило традиційному їхньому опису, заснованому на фізіологічній науці кінця ХІХ – початку ХХ ст. Фізіологи бачили в сновидіннях залишкову, хаотичну діяльність мозку. Фрейд наділяв їх охоронною функцією, важливою для психічного здоров'я.
У книзі австрійський вчений класифікував сновидіння. Особливу його увагу привернули сни, що здаються не тільки незрозумілими, але і хаотичними. Прикладом цього є сон, де біблійний Йосиф тлумачить сни фараона. Він описує, як сім огрядних корів, після яких з'явилися сім худих, пожерли перших. Це Фрейд вважає символічним заміщенням передбачення про сім голодних років у Єгипті. Дехто навіть звинувачував Фрейда в тому, що свої символи він списав із єгипетського сонника. Факт плагіату доведений не був. Однак відомо, що Зигмунд Фрейд дуже цікавився історією стародавнього Єгипту і колекціонував артефакти. Він багато їздив по аукціонам і ринкам старожитностей Європи для того, щоб поповнювати свою колекцію.
Фрейд доводив, що сон - це ребус, головоломка. Його закони потрібно розшифрувати. Тоді сновидіння можна використовувати як інструмент лікування неврозів, пише psychologos.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Онук Зігмунда Фрейда став найдорожчим сучасним художником
Сновидіння пригнічує надмірно вільні думки, зливаючи різні образи в один. Ці психічні механізми Фрейд називав згущенням і заміщенням. Також у сновидінні відбувається перетворення: сексуальні образи замінюються більш прийнятними і звичайними. Наприклад, замість чоловічих і жіночих геніталій – в сні бачать капелюхи, олівці, пістолети, печери, двері. Це і є цензура сновидіння.
Запропонована Фрейдом теорія постійно піддається переглядам і доповненням у психоаналізі.
"Тлумачення сновидінь" витримало 7 перевидань за життя Фрейда. Книга стала бестселером в Європі, але теорія Фрейда зіткнулася і з різкою критикою. Філософ Людвіг Вітгенштейн і психолог Карл Юнг сумнівалися щодо тлумачення символів. "Якщо символ у сновидінні незрозумілий, - писав Вітгенштейн, - ймовірно, це взагалі не символ. Навіщо ж називати його так?" На думку Юнга, сновидіння "є частиною природи, яка не має наміру обманювати, але висловлює щось найкращим з доступних їй способів".
Ми проводимо уві сні третину нашого життя (близько 25 років). Коли ми спимо, наш мозок перезавантажується, тіло відпочиває, клітини відновлюються, а організм виробляє важливі гормони.
Останнім часом вчені почали розглядати так звані спотворення образів уві сні як прояв нормального асоціативного процесу, завдяки якому мозок класифікує інформацію.
Сни роблять свою справу незалежно від того, "слухаємо" ми їх чи ні. Адже значна частина снів не досягає рівня свідомості. Сновидіння необхідні для підтримки психічної рівноваги, але це практично ніяк не пов'язане з тим, що вони можуть "означати".
Коментарі