середа, 23 січня 2019 06:10

Дружина Мане дозволяла художнику її зраджувати
6

Мане
Олімпія
Мане
Бар в «Фолі-Бержер»
Сніданок на траві

23 січня 1832 року в Парижі народився один із засновників імпресіонізму Едуард Мане.

Його батьки - глава міністерства юстиції Огюст Мане і його дружина Ежені-Дезіре Фурньє, дочка дипломата. Батьки імпресіоніста сподівалися, що гаряче улюблене чадо отримає престижну юридичну освіту і зробить блискучу кар'єру державного чиновника.

У 1839 році вони віддали сина в пансіон абата Пуалу. Унаслідок абсолютної байдужості до навчання Огюст перевів спадкоємця в коледж Роллена, в якому той навчався в період з 1844 по 1848 роки. Незважаючи на величезне бажання Мане стати живописцем, батько був проти того, щоб син, порушивши сімейну традицію, стабільній роботі віддав перевагу творчій самореалізації.

Невідомо, як би склалася доля імпресіоніста, якби брат матері Едмон-Едуард Фурньє, який побачив в Едуардові тягу до мистецтва, не сплатив племіннику відвідування курсу лекцій з живопису, на які хлопчисько ходив після занять в школі.

Через академічні стандарти, які позбавлені образності думки викладачі вважали основою художньої самобутності живописця, уроки малювання не викликали в Мане очікуваного інтересу. Ніж копіювати гіпсові статуї, він вважав за краще малювання портретів своїх товаришів.

Розуміючи, що син навіть під страхом смерті не зв'яже життя з рутиною державної служби, Огюст вибрав менше лихо, дозволивши синові зайнятися мореплавством. У грудні 1848 pоку Едуард як юнга піднявся на борт корабля. Подорож через Атлантику і перебування в Ріо-де-Жанейро перевернуло його світ з ніг на голову.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найбільшу крадіжку витворів мистецтв досі не розкрили

Народжений під димчастим небом Парижа і вихований в буржуазному середовищі, хлопець відкрив для себе красу сонячних просторів і сяйво фарб навколишньої дійсності. Мане зрозумів, що хоче досконало оволодіти навиком перенесення побаченого в реальному житті на полотно. Коли 13 червня 1849 року амбітний юнак сходив трапом на французький берег, його дорожній чемодан був набитий замальовками.

Після круїзу він з 1850 по 1856 роки навчався живопису в майстерні популярного в той час художника Тома Кутюра. Однак в цих заняттях відразу проявився сильний антагонізм: важко знайти щось більш непоєднуване, ніж прагнення Мане до живого мистецтва і поклоніння Кутюр жанровим і стилістичним канонам малювання.

Єдиним плюсом було те, що саме в майстерні Тома, який вимагав від своїх учнів вивчення старих майстрів, творець картини "Лола з Валенсії" відкрив для себе класичну спадщину. Залишивши рутину художньої школи, 24-річний Едуард зайнявся самоосвітою. Крім регулярного відвідування Лувру, він часто подорожував музеями Італії, Німеччини, Австрії, Голландії, Іспанії, після відвідування яких як будь-який початківець художник копіював роботи великих майстрів - Тиціана, Веласкеса і Рембрандта.

На самому початку творчого шляху кожен художник, який бажає здобути популярність, мав виставлятися на офіційній експозиції паризької Академії витончених мистецтв. Мане багато разів подавав свої картини на розгляд журі, але те було дуже консервативним, щоб виставляти його роботи.

У 1859 році разом з друзями він намагався виставити свої полотна в Салоні, що відбувався раз на два роки. Тоді його творіння "Любитель абсенту" було відкинуто. Однак в 1861 році критики прихильно прийняли два інших твори Едуарда - "Портрет батьків" і "Гітареро".

На початку 60-х в роботах Мане переважали морські та іспанські мотиви ( "Лола з Валенсії", "Кірсаджа", "Іспанська балет", "Алабами"), пленерні сцени ( "Бега в Лонг-шані"), теми сучасної історії ( "Розстріл імператора Максиміліана"), а також релігійні сюжети ( "Мертвий Христос").

У 1863 році імператор Луї Наполеон звелів виставити відкинуті твори офіційного Салону в розташованому поруч Палаці промисловості. Ця паралельна виставка отримала назву "Салон знедолених". Справжнім центром тяжіння стала картина Едуарда "Сніданок на траві".

За нею пішла "Олімпія", на якій натурниця Вікторина Меран була зображена голою на ліжку.

У наступне десятиліття Мане явив своїм соратникам блискучий приклад творчої енергії. Він писав портрети, квіткові натюрморти і сцени на скачках. Якщо десь відбувалося важлива подія, він вирушав туди і зображував її.

У 70-х роках живописець створив найсвітліші свої роботи: "Залізниця", "В човні" і "Аржантей". Відображенням його важких думок, навіяних хворобою, є написана в 1881 році картина "Самогубство".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Картину Мане "Весна" продали на аукціоні за рекордні $65 мільйонів

Особисте життя

У 1849 році в житті художника з'явилася Сюзанна. Жінка, в яку живописець закохався з першого погляду, працювала вчителькою і викладала фортепіанну грамоту молодшим братам автора картини "Нана" - Ежену (1833-1892 роки) і Гюставові (1835-1884 роки).

У січні 1852 року Сюзанна народила сина, якого назвали Леоном. Примітно, що батьківство було приписано не Мане, а якомусь Коеллу. Едуард же став хрещеним татом новонародженого. Біографи, які вивчають життя і творчість іменитого імпресіоніста, досі не можуть дати точну відповідь з приводу спорідненості Леона і Едуарда.

На цей рахунок існує дві офіційні теорії: перша говорить, що справжнім батьком хлопчика був Огюст Мане, який кинув око на двадцятирічну вчительку ще в момент появи її в їхньому будинку. Прихильники другої версії припускають, що Леон - син Едуарда, якого художник не захотів визнавати, бо боявся осуду.

Примітно, що відносинам з Сюзанною портретист не надавав розголосу аж до весілля. За час таємного роману гравер поповнив свою любовну скарбничку парою-трійкою імен.

Відомо, що у художника була інтрижка з натурницею Вікториною Меран. Дівчина полонила живописця своєю природною красою і тим, що завдяки своїй природній артистичності легко міняла образи. Їх любовна історія закінчилася, коли Вікторина пристрастилася до алкоголю, і від її колишнього шарму не залишилося і сліду.

Через 11 років з моменту народження Леона, 28 жовтня 1863 року, імпресіоніст одружився з Сюзанною. Після церемонії одруження панночка стала жити разом з чоловіком, його матір'ю і сином під одним дахом.

Відомо, що Мане регулярно зраджував дружині, яка, до слова сказати, була в курсі його частих інтрижок. Ще до весілля закохані уклали між собою негласну угоду: Сюзанна не влаштовуватиме обранцеві істерик з приводу його романів, а Едуард, зі свого боку, не залишався на ніч у коханок і щовечора повертався додому, продовжуючи грати роль вірного чоловіка і люблячого батька.

У 1868 році в Луврі творець шедеврів "Олімпія" і "Сніданок на траві" познайомився з художницею Бертою Морізо. Під враженням від самобутньої красою жінки він при першій же зустрічі умовив її позувати.

В цілому Едуард написав не менше 10 портретів Берти ( "Балкон", "Відпочинок. Портрет Берти Морізо", "Портрет Берти Морізо з букетом фіалок", "Берта Морізо з віялом").

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Британці збирають кошти для передачі картини Мане до музею

У 1879 році у Мане з'явилися грізні ознаки атаксії - хвороби, при якій внаслідок ураження головного мозку порушується координація рухів. Офіційне визнання Едуард отримав за рік до своєї смерті. У 1882-му художник закінчив одне з найзначніших творів в європейському живописі 70-х-80-х років позаминулого століття - "Бар у Фолі-Бержер", за яке був нагороджений орденом Почесного легіону.

Мане помер через одинадцять днів після ампутації ураженої гангреною ноги 30 квітня 1883 року.

На жалобній церемонії прощання, крім родичів, були присутні друзі імпресіоніста - Клод Моне, Едгар Дега і П'єр Ренуар.

Зараз ви читаєте новину «Дружина Мане дозволяла художнику її зраджувати». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути