Ексклюзиви
Вівторок, 16 липня 2019 09:56

Діти на березі річки знайшли скарб

Діти на березі річки знайшли скарб
Муляж Михалківського скарбу у Борщівському обласному краєзнавчому музеї Фото: nas.gov.ua

Діти випадково знайшли золотий скарб вагою 7 кг у селі Михалків на Тернопільщині 16 липня 1878-го. Сестри Катерина та Настя Данильчуки випасали худобу неподалік річки Нічлави та побачили щось блискуче. Дівчата побігли за матір'ю, щоб показати знахідку.

Тоді викопали діадему з золотої бляхи, застібки-фібули, браслети, круглі фаляри, ґудзики, прикраси із зображенням вовків. Місцевий ювелір постановив, що вироби зроблені із золота. Чутки швидко поширились селом і розпочалася золота лихоманка. Лише власник млина Мечислав Борковський виїхав до Львова за порадою до музею Дідушицьких. Там запевнили, що хочуть купити скарб для музею. Так і зробили. За декілька тисяч крон викупили багато золотих речей у селян, проте більша частина золота потрапила до лихварів, яким селяни віддавали свої борги.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дослідники розгублені - показали найдавнішу римську монету

Уряд Австро-Угорщини дозволив залишити скарби у Львові та визнав його частиною колекції графа Володимира Дідушицького. Деякі речі потрапили до приватних колекцій австрійських, угорських, польських вельмож. До 1940-го золота колекція зберігалась у Львівському історичному музеї. Проте у розпалі Другої світової війни та під час приєднання Галичини до УРСР скарб вивезли до Москви. Подальша доля колекцій невідома й до сьогодні. В Україні збереглися лише макети та замальовки.

Деякі дослідники переконані, що діадема належала перському володарю Дарію Великому, який 514-го до н.е. здійснив похід на причорноморських скіфів, але змушений був відступати. Проте більшість предметів мають аналогію зі знахідками гальштатського типу зі золотих скарбів Австрії та Угорщини. Це вказує на походження золота від народів, що заселяли Європу в епоху раннього залізного віку (I тис. до н.е.)

11 червня 1912-го біля села Мала Перещепина сучасного Новосанжарського району Полтавської області двоє хлопчаків знайшли скарб. У ньому було 25 кг виробів із золота та 50 кг срібла.

12-річний Федір Деркач і 14-річний Карпо Маджар пасли худобу та знайшли у землі посудину. Батьки подумали, що діти вкрали її з церкви. Знахідку показали священику. Той повідомив про посудину до Полтави.

За 2 дні до села прибув поліцейський і археолог Іван Зарецький. За той час селяни розкопали місце скарбу та порозбирали монети, коштовний посуд, персні, браслети, позолочену зброю та кінську упряж.

Згодом поліція вилучила у селян 800 золотих і срібних предметів. Наступними кількома роками багато жителів села замінили солом'яні стріхи своїх хат на бляшані й черепичні дахи.

Зараз ви читаєте новину «Діти на березі річки знайшли скарб». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 5159
Голосування Чому президент Зеленський погодився на "формулу Штайнмаєра"?
  • Хоче швидких перемог для себе і не розуміє наслідків для країни
  • Робить це через тиск європейських партнерів
  • Піддався Росії
  • Це зрада і немає, чого обговорювати
  • Ще не все пропало, ситуацію можна виправити
  • Ваш варіант у коментарях
Переглянути
Погода