Генсек Йосип Сталін із метою "подолання саботажу та кризи хлібозаготівель" 7 серпня 1932-го підписав закон "Про охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперації та зміцнення суспільної (соціалістичної) власності". "Законом про п'ять колосків" людям фактично заборонили володіння їжею.
"Залучити озброєних осіб для охорони залізничних вантажів (ешелони з зерном) та надавати їм право розстрілювати на місці осіб, які зазіхнули на розкрадання залізничних вантажів", - написав особисто Йосип Сталін Лазарю Кагановичу.
Закон передбачав розстріл із конфіскацією всього майна за "розкрадання колгоспної власності". З початком Голодомору люди намагалися вийти в поле і знайти хоч щось їстівне, адже продукти забирали навіть із присадибних ділянок. Було багато жінок із ножицями, які зрізали декілька колосків пшениці, щоб нагодувати дітей. Їх влада називала перукарями.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Видали постанову, яка обмежить життя селян
Закон мав пом'якшувальні обставини - замість розстрілу позбавляли волі терміном на 10 років із конфіскацією всього майна, яке одразу передавали в колгоспну власність. Амністія заборонялася. Під дію документа потрапляли також діти будь-якого віку.
Партійна газета "Правда" 1988-го писала про 54 тис. засуджених за цим законом у СРСР і 19 тис. - в Україні. Насправді цифри були значно більшими.
18 листопада 1932-го ЦК Компартії України видав постанову "Про заходи з посилення хлібозаготівель". Документ уперше затвердив заходи, пов'язані із занесенням господарств на "чорні дошки".
Коментарі
1