Всеукраїнський православний собор у Києві 6 червня 1990 року проголосив патріархат Української автокефальної православної церкви. Обрали патріархом Мстислава Скрипника - племінника і колишнього ад'ютанта головного отамана УНР Симона Петлюри.
Соборні ухвали вимагали від уряду Радянського Союзу і України повернути майно УАПЦ. Прийняли ухвалу про відродження духовних cемінарій у Києві, Львові, Івано-Франківську, регентсько-дяківської школи у Львові та відкриття Духовної академії у Києві.
При патріархії УАПЦ утворили закордонний, видавничий, господарський та пенсійний відділи. 16 листопада 1990 року архієрейським Собором був утворений єдиний Священний cинод єпископів УАПЦ в Україні та діаспорі. До нього увійшли 14 єпископів. Інтронізація (введення у сан) Патріарха Мстислава відбулася 18 листопада 1990 року у Софійському соборі Києва.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Назвали можливу дату надання автокефалії Українській православній церкві
25-26 червня 1992 року відбувся об'єднавчий Собор УАПЦ і частини Українського екзархату РПЦ, на якому проголосили об'єднання. З назви Церкви знову зникло означення "Автокефальна". Церква одержала назву "Українська Православна Церква Київський Патріархат". Предстоятелем визнано Святішого Патріарха Мстислава (Скрипника), а його заступником - митрополита Філарета (Денисенка). Патріарх Мстислав не благословив цього об'єднання. Чотири архієреї УАПЦ після Собору відразу перейшли в юрисдикцію Московського Патріархату, один архієрей відмовився від усіх священичих хіротоній.
У патріархії Грузії чекають на прибуття представника Вселенського патріархату для обговорення останніх подій, пов'язаних з бажанням Української церкви отримати автокефалію. Вселенський патріархат уже сповістив Тбілісі про візит свого делеагата, заявив секретар грузинської патріархії отець Михайло.
Коментарі