У Києві 13 грудня 1941-го нацисти арештували 40 членів Організації українських націоналістів. Серед них співробітники Київської міської управи та вся редакція газети "Українське слово".
Наприкінці червня 1941 року у Львові провели збори представників української інтелігенції, церкви та членів ОУН. На них проголосили Акт відновлення Української держави.
Зі Львова по інших українських землях вирушили похідні групи ОУН (Мельника) та ОУН (Бандери). Під егідою ОУН у Києві створили Українське військове товариство імені Павла Полуботка, молодіжне спортивне товариство "Січ", Спілка української молоді. Запустили підпільну друкарню, де видавали відозви до населення, інструкції та комунікати для членів ОУН.
Налагодили видання в Києві 50-тисячним тиражем газети "Українське слово" із літературно-мистецьким додатком – журналом "Літаври", який редагувала Олена Теліга.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Я не буду про це мовчати - Держкіно не потрібен фільм про Олену Телігу
21 листопада 1941-го організували масові публічні відзначення річниці подій листопада 1921 року під селом Базар на Житомирщині, пов'язаних із Другим Зимовим походом Армії УНР та боротьбою за незалежність України.
У відповідь на діяльність ОУН нацисти розпочали масові репресії проти їх членів та прихильників. Наприкінці листопада 1941 року відбулися перші масові арешти членів ОУН під проводом Андрія Мельника на Житомирщині.
У грудні взялися за українських активістів у Києві. Частину з них розстріляли у Бабиному Яру в лютому 1942-го.
Радянські війська встановили контроль над Києвом 6 листопада 1943-го та вигнали фашистів. З радянського боку в бою брали участь війська Першого українського фронту під командуванням генерала Миколи Ватутіна та Перша окрема чехословацька бригада.
Київська наступальна операція тривала з 3 до 13 листопада. Була складовою частиною Битви за Дніпро – однієї з наймасштабніших воєнних операцій у світовій історії. У ній були задіяні до 4 млн. людей з обох сторін, а втрати складали до понад 2 млн. За таємним наказом Йосипа Сталіна столицю України треба було взяти до чергової річниці більшовицького перевороту.
Коментарі
2