Британські водолази вперше розповіли про підйом радянського золота із затонулого крейсера "Единбург", що входив до складу конвою PQ14.
Корабель підбив німецький підводний човен U-456 у квітні 1942 року під час походу з Мурманська до Великої Британії. На його борту було 90 ящиків із золотом, яким Радянський Союз розплачувався за лендліз, повідомляє The Times.
Корабель лежав у Баренцевому морі на глибині 250 м.
1981 року уряди СРСР і Сполученого Королівства організували операцію з підйому зливків. Одним з її учасників був водолаз Дугі Метсон. Він виявив основну частину золота.
Протягом декількох тижнів занурення до уламків "Единбурга" не приносили результату. Крейсер обстежили в умовах майже нульової видимості. Потім хтось знайшов один зливок, а потім Метсон наткнувся одразу на кілька брусків. Він виявив відсік із дорогоцінним вантажем.
"Усі частини корпусу корабля було вкрито мазутом. Я намацав ящик, зміг відкрити його і направив ліхтар. У ньому все засяяло. Це було чисте 99,99-відсоткове російське золото", - розповів Дугі Метсон.
Протягом 4 годин він витягнув із крейсера 40 зливків. Це стало найбільшою кількістю золота, піднятого за одне занурення в ході тієї експедиції.
Роботи тривали 6 тижнів. Дії водолазів ускладнювало те, що ящики зі зливками перебували серед боєприпасів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Організували екскурсію до затонулого корабля контрабандистів
"Якби ми торкнулися снарядів, то це був би кінець всієї історії. Там були снарядні ящики, дуже схожі на ящики з золотом. Найбільше враження справили два перших занурення - опиняєшся перед величезним кістяком загиблого судна, трохи повертаєш голову і бачиш націлені прямо на тебе корабельні гармати", - згадує водолаз.
З 465 зливків вдалося витягти на поверхню тільки 431 штуки. Решта залишилися всередині "Единбурга". Вартість піднятого скарбу за сучасними мірками оцінюється в 200 млн фунтів стерлінгів. Більшу частину видобутку розділили СРСР і Велика Британія.
Сербські археологи розкопали залишки стародавнього скам'янілого флоту на місці давньоримського поселення Віманціум - нині неподалік міста Костолац. Попередньо на знахідку натрапили копачі вугілля місцевого кар'єру.
Коментарі