Сьогодні українці відзначають Яблучний або Другий Спас - Преображення Господнє. Цей день символізує кінець літа.
У церквах вшановують вирощений урожай і освячують яблука, груші, виноград, сливи, персики, помідори, моркву, мед, колоски жита і пшениці.
На Яблучний спас не можна робити ніяких робіт по дому. "Хто на Спаса шиє – до кінця днів сльози ллє", - йдеться у народній приказці.
В цей день не можна вбивати комах і проганяти їх. Вважається, якщо на руку двічі сіла муха, то весь рік людині буде супроводжувати удача.
В давнину заборонялося їсти яблука до 19 серпня. Лише після освячення їх починали вживати.
Можна збирати урожай - такі фрукти, овочі чи зернові принесуть найбільше користі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Народні прикмети на Яблучний Спас
Триває Успенський піст, але 19 серпня – це єдиний день, коли дозволено в їжу вживати рибу та морепродукти. Можна випити трохи вина.
Якщо у цей день погода суха і спекотна – такою ж буде осінь. Якщо дощі, то їх буде багато і у вересні-жовтні.
У цей день люди виходили подивитися на захід сонця. Співали пісні - прощалися із теплом, примовляючи: "В Яблучний Спас – пішло літо від нас".
Після 19 серпня ночі стають набагато холоднішими.
В Україні наступного року можуть не святкувати Яблучний Спас. Про це заявив ректор Відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості Георгій Коваленко
"Яблучний Спас вже давно треба скасувати. Для цього є кілька причин: богословська, календарна, кліматична і, напевно, навіть споживча", - каже священнослужитель.
Коментарі