середа, 28 жовтня 2015 11:32

97 років тому Томаш Масарик проголосив Чехословацьку республіку

Автор: Wikipedia
  Томаш Масарик у 1918 році.
Томаш Масарик у 1918 році.

28 жовтня 1918 року Національний комітет, в який увійшли представники всіх чеських політичних партій, оголосив в Празі про створення незалежної Чехословацької республіки. Президентом молодої держави став відомий політичний діяч і філософ Томаш Масарик.

В останні роки Першої Світової війни в Австро-Угорщині і за її межами активно обговорювалась модель майбутнього устрою країни. Зокрема в Угорському королівстві набула популярність ідея "Дунайської федерації", прихильники якої вважали, що федералізація Угорщини за швейцарським зразком буде оптимальним варіантом для облаштування державності в Центральній Європі.

Інше бачення ситуації склалось у авторитетних чеських політиків-емігрантів Томаша Масарика і Едварда Бенеша, які очолювали у Парижі "Чеський комітет дії". Протидію німецькій гегемонії в Європі вони вбачали у зміні кордонів Німеччини та Австро-Угорщини з метою створення незалежних слов'янських держав, лідером яких мала стати Чехія як найбільш розвинута в економічному, політичному і культурному плані.

План Бенеша і Масарика післявоєнного устрою Центральної і Східної Європи під назвою "Нова Європа" знайшов підтримку в країнах Антанти, які хотіли остаточно покінчити із німецькою загрозою. В умовах військової поразки і очікуваного розпаду Австро-Угорської імперії 13 липня 1918 року в Празі був створений Національний комітет Чехо-Словаччини, представники якого у вересні зустрілись у Швейцарії із Національною Радою і погодили політичний устрій й склад майбутнього уряду.

27 жовтня 1918 року міністр закордонних справ Австро-Угорщини Дьюла Андраші звернувся до США з нотою про готовність вести мирні переговори. Чеськими і словацькими політиками це було сприйняте як капітуляція імперії. Наступного дня в Празі представники Національного комітету на чолі із Алоїсом Рашином проголосили створення самостійної чехо-словацької держави і видали "Закон від 28 жовтня 1918 про створення незалежної держави чесько-словацької". У той же день представники комітету почали переймати імперські органи - військове відомство, поліцію, суд і прокуратуру, а також міські адміністрації.

30 жовтня повноваження Національного комітету поширились і на Словаччину, а 13 листопада була прийнята Тимчасова конституція Чехословацької республіки, на підставі якої Революційні Національні збори, що складались із 256 депутатів, наступного дня обрали Томаша Масарика президентом, а Карела Крамаржа прем'єр-міністром Чехословаччини, федеративної держави, до якої увійшли Чехія, Словаччина і Підкарпатська Русь.

Томаш Масарик, який ще за життя став символом незалежної Чехословаччини, залишався президентом до 1935 року, коли його змінив багаторічний міністр закордонних справ Едвард Бенеш, і помер за два роки до краху Першої Чехословацької республіки - вона проіснувала до 14 березня 1939 року, коли Словаччина за підтримки Німеччини заявила про незалежність; наступного дня Чехія була окупована Німеччиною і перетворена на протекторат Богемія і Моравія, а Закарпатська Русь була окупована Угорщиною.

Зараз ви читаєте новину «97 років тому Томаш Масарик проголосив Чехословацьку республіку». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути