субота, 28 листопада 2020 08:41

87-мі роковини Голодомору: сьогодні вшановують жертв геноциду українців

87-мі роковини Голодомору: сьогодні вшановують жертв геноциду українців
Щороку в четверту суботу листопада відзначають День пам'яті жертв Голодомору. Фото: УІНП

Щороку в 4-ту суботу листопада в Україні вшановують загиблих від голоду. Цьогоріч День пам'яті жертв Голодомору припадає на 28 листопада.

Протягом 1932–1933 років на території УРСР померли понад 7 млн людей, ще 3 млн українців загинули поза її межами — на Кубані, Північному Кавказі, Нижньому Поволжі та Казахстані.

За допомогою штучного голоду більшовики намагалися придушити спротив українців. Селяни не бажали віддавати своє майно та землю колгоспам. 1930 року відбулося 1716 селянських виступів.

7 серпня 1932-го за ініціативою Йосипа Сталіна прийняли постанову про "розкрадання колгоспного майна". У народі вона отримала назву "Закон про п'ять колосків". Людей могли розстріляти чи позбавити волі на термін від 10 років за приховування їжі, яку вони самі виростили.

Наприкінці жовтня 1932 року до України прибула надзвичайна хлібозаготівельна комісія на чолі з головою РНК СРСР В'ячеславом Молотовим. Вона почала вилучати продовольство й худобу в господарствах, що не впоралися з нереальними планами хлібоздачі. Для покарання на "чорну дошку" заносили райони, сільради, села й і колгоспи. Це означало, що територія повністю ізолювали, вилучали все продовольство, забороняли ввозити будь-які товари.

Конфісковане збіжжя продавали за кордон. Кошти направляли на промислове будівництво.

22 січня 1933 року директива за підписом Сталіна заборонила виїзд селянам з території УРСР і Кубані в інші місцевості Союзу. Дороги блокували підрозділи спецслужб. Пізніше заблокували дороги до міст, щоб не пустити голодних селян.

Взимку й навесні 1933 року в Україні стрімко зросла смертність від голоду. Навесні 1933 року у селян повністю вичерпались запаси. Голодні люди були змушені їсти лободу, кору дерев, котів та собак.

Факти масової смертності від голоду у Москві заперечували. Відмовилося від допомоги з інших країн.

У 2020 році вшанування Дня пам'яті жертв голодоморів проходитиме в умовах карантину. Український інститут національної пам'яті закликає 28 листопада о 16.00 долучитись у домашніх умовах до Загальнонаціональної хвилини мовчання. Після цього традиційно запалюють свічку у вікні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Показали, як вшанувати жертв Голодомору вдома

Жалобні заходи пройдуть о 12.00 у Києві. Дотримуючись протиепідеміологічних правил можна прийти до Меморіалу жертв Голодомору на вулиці Лаврській, 3 та запалити лампадки.

УІНП також проводить інформаційну кампанію "Збережи пам'ять. Збережи правду". У її рамках закликають передавати до музеїв родинні артефакти. Це може бути запис спогадів очевидців геноциду, сімейні реліквії, які належали родичами під час Голодомору.

Напередодні Дня пам'яті жертв Голодомору українська молодь створила онлайн-ресторан "Непораховані з 1932". Є продовженням однойменного проєкту.

На відповідному вебсайті розмістили страви, якими харчувалися українці в голодні роки: затеруха з кори дерев, паляниці з лободи, хлібці із соломи, суп із кукурудзяного качана тощо. Частину рецептів підлітки відтворили за спогадами власних дідусів та бабусь, яким вдалося вижити

Зараз ви читаєте новину «87-мі роковини Голодомору: сьогодні вшановують жертв геноциду українців». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути