18 лютого 1930 року 25-річний американський фотограф-лаборант Клайд Томбо, що працював в приватній обсерваторії в місті Флегстафф, штат Арізона, після двох років пошуків виявив у зузір'ї Близнюків дев'яту, найвіддаленішу планету Сонячної системи Плутон. Про це повідомляє видання "Цей день в історії".
У 1845 році француз Урбен Левер'є провів теоретичні розрахунки для пояснення невідповідності руху Урану від орбіти, яка мала б бути згідно законам Кеплера, на підставі котрих у 1846 році німець Готфрід Галле відкрив восьму планету Сонячної системи, названу Нептун. Однак наступні спостереження за Ураном показали, що гравітаційний вплив на нього з-боку Нептуна недостатній для пояснення особливостей його руху. Для пошуку невідомої планети у 1894 році американський астроном-любитель Персіваль Ловелл заснував приватну обсерваторію, куди залучив професійних астрономів і наступні 23 роки фінансував безуспішні пошуки таємничої "Планети X".
По смерті Ловелла її пошуки не припинились і в 1928 році директор обсерваторії доручив пошуки "Планети X" 23-річному астроному-аматору Клайду Томбо, який зайнявся фотографуванням зоряного неба з допомогою 13-дюймового астрографа. Це дало можливість Томбо відкрити сотні астероїдів, комету та багато змінних зірок, а 18 лютого 1930 року у сузір'ї Близнюків він виявив нову планету.
Після підтвердження результатів Томбо декількома іншими астрономами, 13 березня, в річницю народження Ловелла і Вільяма Гершеля, відкривача Урану, Томбо повідомив про своє відкриття широку громадськість.
За відкриття планети, 1 травня 1930 року названої Плутон, Клайд Томбо був відзначений багатьма міжнародними нагородами; у 1932-у він поступив в Канзаський університет, після закінчення якого працював і далі у обсерваторії Ловелла, а з 1943 року зайнявся викладацькою роботою .
Плутон вважали "Планетою X", існування якої передбачав Ловелл. Однак у 1971 році був відкритий супутник Плутона, Харон, що дало можливість обчислити його масу і діаметр, які виявились в 5 і 2 рази меншими земних, відповідно. Це заклало перші сумніви у астрономів чи можна вважати Плутон планетою. А після того як на початку XXI століття вчені знайшли велику кількість об'єктів співрозмірних із Плутоном, у 2006 році на XXVI асамблеї Міжднародного астрономічного союзу, де вчені дали визначення таким поняттям як "планета", "карликова планета" і "астероїд", Плутон був виключений із переліку планет Сонячної системи.
Коментарі