80 років тому, 10 липня 1934 року, постановою ЦВК СРСР було створено Народний комісаріат внутрішніх справ (НКВС СРСР).
Його основними завданнями була боротьба зі злочинністю та підтримання громадського порядку, забезпечення безпеки держави, запис актів цивільного стану, охорона кордонів та утримання і охорона виправно-трудових таборів.
Його головою був призначений Генріх Ягода. НКВС став головним виконавцем масових репресій 1930-х років.
Значне число громадян, ув'язнених у табори ГУЛАГу або засуджених до страти, в позасудовому порядку засуджували особливі трійки НКВС.
Жертвами репресій ставали і самі співробітники, в тому числі і вище керівництво.
Ягода був заарештований в березні 1937 року, звинувачений у зраді батьківщині, шпигунстві та розстріляний за рішенням суду у березні 1938 року.
На останньому засіданні суду Ягода сказав, що дуже сильно шкодує тільки про одне: що не розстріляв усіх присутніх, поки ще міг це зробити.
На посту голови НКВС його змінив Микола Єжов, якого розстріляли в 1940 році.
Дружина одного із заступників Ягоди Софія Прокоф'єва згадувала:
…Сталин, рассерженный тем, что Ягода не добился признаний от Каменева и Зиновьева в убийстве Кирова на первом закрытом процессе в 1935 году, вызвал его к себе и сказал: "Плохо работаете, Генрих Григорьевич, мне уже достоверно известно ("достоверно известно" – часто употребляемое следователями выражение, пользовался им и Сталин), что Киров был убит по заданию Зиновьева и Каменева, а вы до сих пор этого не можете доказать! Пытать их надо, чтобы они, наконец, правду сказали и раскрыли все свои связи". Ягода, рассказывая об этом моему мужу, разрыдался.
Коментарі