
28 жовтня Україна вшановує 70-ту річницю вигнання нацистських окупантів із України. З цієї нагоди Президент України Петро Порошенко своїм Указом запровадив медаль "70 років визволення України від фашистських загарбників".
Однак Володимир В'ятрович, голова Інституту національної пам'яті вважає термін "визволення" є історично некоректним. Про це у своєму посту на Facebook. Він зокрема стверджує: "Термін "визволення" передбачає волю, свободу, а у 1944 році Україна не стала вільною. Із вигнанням нацистських окупантів Україна не отримала волі, а опинилася під іншим пануванням, результатом якого стали масові репресії та депортації, зокрема сотень тисяч українців, поляків та цілого кримськотатарського народу"
На думку Володимира В'ятровича більш доцільно використовувати термін "вигнання нацистських окупантів із України" замість сполучення "визволення України від фашистських загарбників".
Володимир В'ятрович додав:"Міф про Велику вітчизняну війну радянського народу - основа ідеології СРСР. "Радянський народ переможець найбільшого в історії зла, визволитель світу " – цим прикривалися і страшні репресії в самому Союзі, і становлення прокремлівських режимів за його межами. Цим десятки років закривали рота усім критиками комунізму в світі.
Елементом актуалізації радянського міфу про Велику вітчизняну війну, який пережив СРСР, було відзначення річниць визволення українських міст від нацистських окупантів. Сам термін "визволення", який використовувався радянською, пропагандою мав за мету приховати той факт, що після вигнання нацистів на українських землях відновлено функціонування іншого тоталітарного режиму - комуністичного.
Тому сьогодні, коли Україна веде війну проти Росії, коли в цій війні проти нас на повну потужність використовують саме радянську ідеологію, під гаслами якої мобілізують терористів для вбивств українців, слід бути дуже уважним до риторики. Бо за риторикою повертається ідеологія. А за цією ідеологію - війна, смерті, репресії, порушення прав та обмеження свобод."
Водночас Український інститут національної пам'яті звернувся до українських медіа, органів державної влади та місцевого самоврядування вшанувати українців, які віддали життя, виганяючи нацистських окупантів в лавах Червоної армії або Української повстанської армії. У методичних матеріалах УІНП рекомендується у цей день провести меморіальні заходи біля могил Невідомого солдата.
Нагадаємо, цьогоріч Україна відмовилася від вшанування пам'яті про Другу світову війну у рамках радянської пропагандистської концепції Великої Вітчизняної війни, як це досі відбувається в Росії.
Коментарі
2