




27 років тому цього дня в 1987 році літак під управлінням німецького пілота Матіаса Руста приземлився на Червоній площі. Ця подія стала, як це не дивно, однією з найяскравіших подій перебудови.
28 травня 1987 року інформаційні випуски повідомили про те, що на Червоній площі приземлився іноземний цивільний літак під управлінням німецького пілота. Літак Руста пролетів через усю територію СРСР: від Фінської затоки до Москви - і не був збитий.
Досі невідомо, які мотиви рухали німецьким льотчиком, кому і що він хотів довести, а головне, чому він сів саме на Червону площу, але факт залишається фактом - літак Руста безперешкодно перетнув межу Радянського Союзу та Фінляндії і полетів у бік Москви.
Літак могли збити кілька разів - з естонського аеродрому по тривозі піднялися декілька винищувачів, але, не отримавши наказу збити повітряний транспорт порушника кордону, вони повернулися назад. А протиповітряну оборону Москви, що складалася з автоматизованих комплексів ППО, саме того дня відключили для проведення позапланової профілактики.
Літак Руста приземлився на Великому Москворецькому мості, а потім накатом доїхав до собору Василя Блаженного. Льотчик, що вийшов з літака, був заарештований, встигнувши, правда, роздати бажаючим декілька автографів. Суд засудив Руста до 4 років позбавлення волі, але просидів пілот трохи більше року, після чого його амністували і він повернувся на батьківщину.
Цікаві факти
1) Впродовж певного часу москвичі жартома називали Красну площу "Шереметьєво-3".
2) Серед військовослужбовців авіаційно-винищувальних полків військ ППО країни ходив анекдот про двох лейтенантах-льотчиків, один з яких просить на Червоній площі в іншого закурити; той же відповідає: "Ти що? На аеродромі не палять!". Також по країні ходив анекдот, що поблизу фонтану біля "Великого театру" виставлено пост міліції, на випадок якщо у річці Москва спливе американський підводний човен.
3) Після інциденту літак спочатку викупила одна з мюнхенських косметичних фірм, заплативши за нього подвійну ціну. Це зробили ще до того, як радянська влада ухвалила остаточне рішення щодо подальшої долі літака. Відомий своїми перельотами через Атлантику пілот Віллі Гольнаґель перегнав літак з Росії до Німеччини. Пізніше його продали до Японії. Там він іржавів під відкритим небом в одному з парків розваг у передмісті Токіо. У 2008 році літак був куплений Німецьким технічним музеєм в Берліні, де виставляється у фойє.
Відео "Вторгнення" на Красну площу
Коментарі