Розпорядження про копання оборонних ровів президент Львова Станіслав Островський видав 26 серпня 1939 року — за шість днів до початку Другої світової.
"Теперішній момент вимагає від усіх громадян приготування на випадок облоги міста, — ішлося в документі. — Львів повинен приготувати відповідну кількість ровів забезпечення перед авіаційними наступами. Комітет вирішив звернутися з гарячим закликом до всіх мешканців міста, вільних від необхідної в теперішню пору праці, щоб вони добровільно зголосилися копати рови. Загальновідома жертовність і патріотизм мешканців Львова каже сподіватися, що цей заклик знайде живий відгук серед львівського громадянства". Рови копали всі — преса щодня інформувала про толоки тих чи інших установ.
Того ж дня в місті заборонили продаж напоїв, що містять понад 4% алкоголю. Це були формальні ознаки наближення війни. Спостережливі львів"яни помічали й неформальні. Газета "Діло" від 31 серпня пише: "У деяких трамваях їздять уже кондукторки, подібно як це було під час світової війни". Чоловіків забирали до війська, тож жінки були змушені освоювати суто чоловічі на той час професії — як-от контролер у трамваї.
На тій же шпальті "Діла" — фейлетон Галактіона Чіпки (псевдонім Романа Купчинського. — "ГПУ") "В трамваю". Автор переповідає, як зустрів у транспорті добряче підпилого пасажира. У руках той тримав пса-дворнягу. Цуцик час від часу лизав вухо свого господаря.
— Покликали мене до війська! — скаржився той. — Ну що ж, як іти, то іти — мені то фук. Як треба битися, то треба. Але на кого я його лишу?
— Кого? — перепитав Чіпка. — Батька? Брата?
— Його! — чоловік показав на цуцика. — Уже два дні прощаємося. Учора ходили до ресторану, нині знову пішли. З"їли, випили. Тільки, уявіть собі, пся креф — не було ковбасок. А він так ковбаски любить. І де я його, пане, залишу?
— Може, в когось зі знайомих?
Уже два дні прощаємося. Учора ходили до ресторану. З"їли, випили
— Знайомі! Вони добрі під час миру. Тепер кожний до себе горне, а для мого Бобка, Бобця, Бобуся...
Дехто намагався спекулювати на настроях людей. Поліція затримала купця Адама Пузяка з вулиці Склепінського. Той самовільно підвищив ціни на продукти у своїй крамниці й поширював між покупцями чутки, що ціни йтимуть вгору й далі.
"Багато жителів закуповує харчі наперед. Це було необхідно, щоб мати запас на 10 днів, в які були короткі комунікаційні труднощі. Надалі товари постачатимуться до крамниць регулярно", — запевняв Львівський воєвода Альфред Білик після ревізії торгових закладів. Менш як за місяць чиновник виїде з оточеного військовими Львова до Мукачевого, де застрелиться в готельному номері.
В останній день літа у львівському Великому театрі показували виставу "Наше місто". 25 кінотеатрів крутили найновіші фільми. Хіт сезону — стрічку жахів "Син Франкенштейна" — можна було переглянути в "Коперніку". Наступного дня німці перейшли західний кордон Польщі. За два тижні війська були вже піді Львовом. Із протилежного боку наступала Червона армія. 22 вересня її солдати захопили місто.
Коментарі