
Він якось сказав: "Не люблю українців. Так мало поміж ними знайшов я характерів, а так багато дрібничковості, дволичності й надутості, що справді не знаю, за що мав би я їх любити. Чи, може, маю любити Україну як расу... обважнілу, розгнуздану, сентиментальну, позбавлену гарту й сили волі, так мало здібну до політичного життя на власному смітнику, а таку плодючу на перевертнів найрізноманітнішого роду".
Він за сорок літ написав сто томів, які досі не видані. Він вражав усіх, хто про нього чув, а потім — бачив. Поет Микола Вороний зустрів Франка у Львові: "Я спершу дістав розчарування. Я побачив кремезну квадратову фігуру, невисоку, досить незграбну, в потертім піджаку, з облохмаченою вишиваною сорочкою і пом"ятим капелюхом. Широке лице з короткими вусами і крутим підборіддям, долішня губа трохи випнута наперед. Звичайне обличчя. Але очі: сині, ясні, з виразом енергійної думки. Стискаючи мені руку, він весело сказав: "Ха-ра-шо!" — його любимий вираз, якого він вимовляв з-московська".
Потім він бачив Франка у Відні на Флоріянштрассе — той ішов незграбно, в тім же убранні, що й у Львові. У руці тримав капелюха, а в ньому — паперовий "фунтик" з черешнями, які їв на ходу й випльовував кісточки через губу.
Популярність Франка рівнялася хіба що з його бідністю. У нього стріляли. Його носили на руках, а він лаявся: симпатики порвали позичений фрак! Цей квадратовий рудий чоловік був інтелектуалом європейського виміру — й водночас сином дикої природи. Було щось первісне в тім, що Франко ловив рибу лиш руками. До нього, знаменитого, приходить, скажімо, делегація студентів. А він рибу ловить. Дає комусь із них носити слідом мокру торбу з уловом — і ловить далі.
Юзефа мала спадковий туберкульоз і знала, що не проживе довго
Його інтелект та інтуїція, здається, були нероздільні. Думку він ловив як рибу. Його запитали: "У вас велика бібліотека, а ви такий зайнятий, коли ж ви читаєте ці книжки?". "А я не читаю, я їх нюхаю!" — відповів він.
Франко казав: "Значний вплив на моє життя, а значить, також на мою літературу мали зносини мої з жіноцтвом". Його жінки були дивовижні — кожна по-своєму. Часом здається, що в любові усі вони були мудріші за нього самого. Є книжка, написана Романом Гораком майже 30 літ тому, "Тричі мені являлася любов". Вона в бібліотеках завжди "на руках". Там — про єдину дружину Франка та три його любові.
Першою була дочка священика з Лолина, Ольга Рошинська. Він познайомився з нею після 7-го класу гімназії й згодом попросив руки і серця. Йому не відмовили, але скоро Франко сів до тюрми за свій соціалізм. Це ускладнило справу. В очах порядних галичан Ольга була скомпрометована. І тут її руки попросив священик Володимир Озаркевич. З його боку то була жертва: він знав про любов Франка та Ольги. По суті, взяв її заміж, щоб вона могла вільно бачитися зі своїм коханим. Одна така зустріч Ольги з Франком відбулась у Коломиї, подалі від цікавих очей. Туди й Озаркевич приїхав, щоб відвезти дружину додому. Мужчини-суперники зустрілись по-джентльменськи. Потім Ольга писала Франкові: "Тогди мені було добре і весело, і щаслива чуламся, коли, глядучи на вас обох, виділа межи вами приязнь. І любов гор"яча зачала приступати до мене". Івана скоро знову посадили. Вона не забула його, але оцінила шляхетну душу свого чоловіка. Франко в листах дорікав їй по-хлоп"ячому безжально. Їй то було гірко, бо вона любила його до самої своєї смерті в 1935 році. А Франко казав, що ця любов забрала у нього десять років.
Ольга народила йому четверо дітей
Друга його любов — Юзефа Дзвонковська, прекрасна золотокоса полячка, в яку був закоханий весь Станиславів (нині Івано-Франківськ). Іван просив її руки й серця. Юзефа відмовляла усім, відмовила і йому. Та лиш йому одному сказала чому. Вона мала спадковий туберкульоз і знала, що не проживе довго. Юзефа — єдина любов Франка, якій він не докоряв. Дізнавшись про причину відмови, лиш сказав: гаразд, можете не любити мене, але ж навіщо взагалі вбивати в собі любов, полюбіть хоч когось! Юзефа заміж не вийшла й померла тридцятилітньою.
Третя любов — фатальна. "Явилась третя — женщина чи звір?.. І дармо дух мій, мов у сіті птах, Тріпочеться! Я чую, ясно чую, Як стелиться мені в безодню шлях, І як я ним у пітьму помандрую". Целіну Журовську (по чоловікові Зигмунтовську) Франко зустрів уже тоді, як листувався з майбутньою дружиною. У Львові на пошті Целіна видавала листи "до запитання". Ця коротко стрижена дівчина не звертала на нього уваги. І він почав писати їй листи під іменем Маєвський. Їй це було цікаво. Якось він підійшов до віконця й спитав, чи буде відповідь Маєвському. Вона побачила рудого квадратового хлопа, сказала "Ні!" й порвала всі ті листи. Саме їй він присвятив збірку "Зів"яле листя".
Пізніш, 1940 року, коли у Львові відкрили музей Франка, туди прийшла стара пані й назвалася Целіною. Всі думали, що її вже нема на світі. З"ясувалось, вона не читала "Зів"ялого листя"! Її спитали: чому ви не любили Франка? Відповіла: "Бо мені подобалися брюнети!". А може, вона відчувала, що насправді поет не її любить, а лиш свою мрію про любов.
Про Целіну він думав до смерті. Як умирав, вона прийшла попрощатися — й він не прийняв її. Вмирав сам: сини — на фронті, дружина — у лікарні для божевільних.
Целіні подобалися брюнети
Дружину, Ольгу Хоружинську, він узяв з Великої України. Ольга родом з околиць Гадяча, з Полтавщини. Франко спитав: "А що, якби якийсь галичанин, от хоча б і я, попросив Вас бути моєю жінкою?". Вона згодилась. Їй казали: пропадеш! Але вона його любила й поїхала з ним. У Львові він повів її на пошту й показав здалеку Целіну. Ольга з Целіною ще не раз зустрінуться.
Горак пише: "Неймовірно, але факт: Ользі було дуже боляче, що Целіна так байдуже ставилася до Франка!".
Ольга народила йому четверо дітей. Вона врятувала його від самоти — та не від нього самого. Він не уникав арештів і не ховав любові до Целіни. Жив у звичній бідності — й сім"я так само. Ольга сподівалася, що він стане професором. Але львівський університет провалив його кандидатуру. Саме тоді сказав він слова, цитовані на початку: "Не люблю русинів...".
Наприкінці 1914 року Ольга потрапила до божевільні й вийшла аж через чотири роки, коли Івана вже не було. На схилі літ Ольга й Целіна іноді зустрічалися в музеї Франка й згадували його. Коли в кімнаті з"являлась Ольга, Целіна шанобливо вставала.
1856, 27 серпня — народився Іван Франко
1874 — знайомство з Ольгою Рошкевич (1857–1935)
1879 — Ольга виходить заміж за священика Озаркевича
1883–1885 — роман з Юзефою Дзвонковською
1886 — одруження з Ольгою Хоружинською (1864–1941)
1896 — збірка "Зів"яле листя", присвячена Целіні Журовській
1916, 28 травня — смерть Франка
Коментарі
Катеринчук - пацан не промах!! Он уже двумя руками черпает денежки Тимошенко на свою предвыборную кампанию....жалко, что Юля не понимает, что ей это не поможет....бедная...сначала Власенко кинул, теперь этот...
Основна проблема української політики у повній відсутності політичних партій. Є політ. проекти- партій немає. ПР можна назвати партією? Можна. За умови, що її офіційне ідеологічне гасло "пристосуванці всіх верств об'єднуйтеся". Більшість її членів змінили не одну "партію" заради єдинної цілі- залишитися при владі. Таких можна знайти практично під кожним прапором, то чим Катеренчук гірший? Вчорашніх можна знайти всюди. То що? Сядемо і будемо плакати? Якщо ви самі не здатні до об'єднання в політичні та соціальні рухи, то маєте бути свідомі того, що будете вибирати з запропонованого. Якщо самі не здатні приготувати їжу, то мусете вибирати з запропонованого в меню.
Що Бала - відробляєш бабки...? І хто має бути мером - може нам підкажеш...?
Катеринчук не стане мером навіть якого - небудь Мухосранська, навіть при умові що всі дорослі жителі Мухосранська будуть членами Європейськох партії. такий вже чоловік і така вже його карма))))
Гоните с опозиции КолюКатеренчука , в окопах Авгана просидел, в раду пронесли на носилках и бегает как обосраный кот гадит пошляк
Катеринчук зрадник і сповідує тільки власні інтереси.На виборах до Верховної Ради він їздив Львівщиною та підтримував відкрито не єдиного кандидата від опозиції Андрія Тягнибока а самовисуванця Лопушанського хоча на той час входив у ВО Батьківщина.
Катеринчук то з Черновецьким вась-вась, а то на квадроциклі ганяє, підтримуючи синка президента, "найкращого" автогонщика України, який, як це не смішно, навіть власного авто не має. Губить разом з донецькими гопниками природу заказників України.
На выборах мэра Одессы представители Европейской партии в избирательных комиссиях продались Партии регионов.
Какой-такой Катеринчук???
На фото -старый пьяный Зеленский? Или я гоню?
Катеринчук слабенький для мера Киева, і зрадливий.