— Учора в мене була прем'єра у Сіднеї. Це в Австралії, знаєте? — ніби між іншим казав чеський письменник Карел Чапек своїм друзям за кавою.
Ішлося про п'єсу "Р.У.Р". У ній уперше у світі прозвучало слово "робот". Так тоді 30-річний автор назвав механічних істот, які ззовні нагадували людей. Назву вистави розшифровували як "Розумні універсальні роботи". Дія розгорталася на фабриці, де виробляють "штучних людей". Прем'єра відбулася 1921-го у Празі. Упродовж кількох наступних років п'єсу поставили у більшості великих міст світу. Чапек отримав славу та статки. А слово "робот" увійшло до словників багатьох мов.
У чорнових варіантах п'єси письменник замість робота вживав "лабор". Його він утворив від латинського слова "labor", що перекладається як "робота". Проте назва авторові не подобалася, а нову ніяк не вдавалося вигадати. Якось його брат Йозеф, помітивши, що Карел знову зажурився із цієї причини, запропонував:
— Може, назвеш їх роботами?
Слово походило від словацького "robota" — "праця". А чеською воно означало "важка робота", "каторжна робота". Це цілком відповідало змістові п'єси, у якій роботи виконували замість людей усю найважчу або звичайну працю. Для цього їх наділили досконалими знаннями, навичками й бажанням служити людству. Натомість емоцій і власних прагнень — позбавили. За кілька десятиліть рабства роботи повстають проти своїх господарів і згодом винищують усіх людей на планеті.
1928-го в першому виданні "Оксфордського словнику англійської мови" при слові "робот" зазначалося, що його створив автор п'єси "Р.У.Р." Карел Чапек. Той одразу спростував інформацію — насправді творцем слова є його брат Йозеф. Й описав усю ту історію з вигадуванням назви для людиноподібних механізмів. Дружина Чапека акторка Ольга Шейнфлугова в мемуарах згадує, що за час роботи над п'єсою "Р.У.Р." її чоловік схуд, став нервовий. Ночами мучили страхіття, у яких механічні істоти нищили його улюблені місця й убивали рідних.
Механічна качка могла випорожнюватися
Перших роботів, вважають, накреслив Леонардо да Вінчі 1495 року. Він намагався розробити механічного лицаря, який може самостійно сідати, вставати, рухати ногами і руками, відкривати забрало. Щоправда, невідомо, чи вдалося вченому його виготовити.
Першого діючого робота створив 1738-го французький механік Жак де Вокансон. Його робот, який ззовні нагадував людину і мав такий самий зріст, міг грати на флейті 11 мелодій. Цей вчений виготовляв механічних качок із міді (на малюнку). Вони рухали крилами, шиєю і лапами, клювали корм і випорожнювалися. Складалися з понад тисячі деталей. Наступного робота зробив 1769 року німецький винахідник Фрідрих фон Кнаус. Його творіння тримало у руці перо й писало 107 різних слів.
Коментарі