Вівторок, 13 травня 2008 14:57

Пара волів могла тягнути до двох тонн

Автор: фото: з фондів Черкаського обласного краєзнавчого музею
  Волами не лише працювали в полі чи первозили вантажі, але й їздили на ярмарки тощо. Черкащина, середина XХ століття.Вози для волів робили великі, малі й середні. На найбільші навантажували до 120 пудів (майже 2 тонни: 1 пуд = 16,4 кілограма), на найменші
Волами не лише працювали в полі чи первозили вантажі, але й їздили на ярмарки тощо. Черкащина, середина XХ століття.Вози для волів робили великі, малі й середні. На найбільші навантажували до 120 пудів (майже 2 тонни: 1 пуд = 16,4 кілограма), на найменші

Волами в українських селах працювали до 1970-х. Биків кастрували телятами і три роки відгодовували — сіном, буряком, зерном, напували водою з дертю.

Жодних навантажень не давали. Коли волові виповнялося три роки, його для обкатки запрягали поряд зі старим. Ходити запряженим у віз вчився за два тижні. Віз був більший, ніж для коней: мав до 2,5 м довжини й 1,5–2 ширини. Обкатаних волів запрягали кожного на своє місце.

— Їх називають борозний та підручний, бо кожний виконує свою роботу, — розповідає 72-річний Михайло Карнарук із Макіївки Смілянського району на Черкащині. — Підручний завжди стоїть зліва, а борозний — справа. Як орали землю, борозний буде йти там, де вже пройшов плуг, і ніколи з нього не вийде. А підручний — тільки по незораному. До волів не треба віжок, як для коней, а тільки налигач і ярмо. Вдариш батогом і скажеш цабе — наліво або цоб — направо — і він слухняно поверне. Але якщо навчених волів поміняєш місцями, то вони тобі не рушать з місця. Навіть на задні ноги будуть падати.

Воли були спокійніші за коней і набагато сильніші. Пара могла тягнути й до 2 т вантажу. Михайло Карнарук каже, що добрий віл важив і до 5–7 ц. Жили 16–18 років. Працювали, доки мали зуби. Волами їздили й до 30 км. Після тригодинної роботи їм давали відпочити, води та їсти. Волів не підковували, бо в слизьку погоду їх не використовували.

— Після війни я працював у колгоспі в селі Циблі Переяслав-Хмельницького району (на Київщині. — "ГПУ"), — продовжує Карнарук. — Там волів на ніч відпускали пастися і кожному прив"язували дзвоники. А в навколишніх лісах у ті роки розвелося багато вовків. Бувало, навіть в село заходили й розривали худобу. А коли на пасовиську нападали на волів, то вони ставали задом один до одного "ромашкою" і рогами відганяли вовків. Коні так теж роблять, тільки повертаються головами до середини, а відбиваються копитами задніх ніг. У післявоєнні роки воли були лише в колгоспах. У 1960-х роках вийшов указ, щоб всіх волів відправити на м"ясо. Тоді було вже більше техніки та коней.

Зараз ви читаєте новину «Пара волів могла тягнути до двох тонн». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 646
Голосування Куди плануєте поїхати після всіх карантинів?
  • До моря. У теплі краї
  • У туристичні міста Європи
  • Подорожуватиму Україною
  • Провідаю батьків / родичів
  • Працюватиму. На поїздки немає грошей
  • Мені карантин не заважав подорожувати
Переглянути